Sobota, 15 sierpnia 2020

Papież wybrany. Jorge Mario Bergoglio przyjął imię Franciszek

2013-03-13 19:04:57 (ost. akt: 2013-03-13 23:03:38)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Kadr z filmu Youtube/ Standardowa licencja youtube

Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio został 266. papieżem, przyjął imię Franciszek. Ma 76 lat. To pierwszy papież z Ameryki Południowej i pierwszy jezuita, który został biskupem Rzymu.

Wybór Jorge Mario Bergoglio był zaskoczeniem, zdecydowana większość komentatorów stawiała na kardynała Angelo Scolę. Argentyńczyk jest trzecim z rzędu papieżem nie-Włochem. Jest też pierwszym jezuitą na tym urzędzie i pierwszym, który przyjął imię Franciszek.Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się o godz. 19.06. To oznaczało, że kardynałowie już drugiego dnia konklawe wybrali następcę Benedykta XVI. Przed wiernymi, którzy brawami i okrzykami przywitali biały dym i bicie dzwonów, było teraz kilkadziesiąt minut niecierpliwego oczekiwania. A na placu Świętego Piotra, mimo padającego deszczu, zgromadziło się ich około stu tysięcy. Tańczyli, śpiewali, modlili się. Było widać flagi wielu krajów, w tym także polskie. Nad głowami widać flagi wielu krajów, w tym także polską. Wszyscy oczekiwali, kiedy na słynnym balkonie pojawi się papież.


O godz. 20.14 kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran wypowiedział formułę: „Ogłaszam wam radość wielką. Mamy papieża!”. A potem poinformował, że papieżem został Jorge Mario Bergoglio. Argentyński kardynał, jako pierwszy w historii Kościoła, przyjął imię Franciszek. Jest też pierwszym jezuitą, który został biskupem Rzymu.

— Proszę Was o modlitwę i wstawiennictwo. Zacznijmy iść wspólnym szlakiem i dajmy świadectwo miłości i wzajemnego zaufania — to pierwsze słowa Franciszka wypowiedziane do wiernych na placu Świętego Piotra. Papież poprosił wiernych o modlitwę za cały świat, a przede wszystkim za papieża emeryta Benedykta XVI. Ojciec Święty podkreślił, że Benedyktowi XVI potrzebne jest Boże błogosławieństwo. — Konklawe miało za zadanie dać Rzymowi biskupa. Bracia kardynałowie znaleźli go na końcu świata. Dziękuję — mówił papież. Swoje pierwsze wystąpienie zakończył słowami: — Módlcie się do Matki Boskiej, aby zachowała Rzym.

Papieża Franciszka wybrano podczas piątego głosowania drugiego dnia konklawe. W 2005 roku kardynał Joseph Ratzinger został wybrany w czwartym głosowaniu. Jego wybór oznajmił biały dym, który wydobył się z komina nad Kaplicą Sykstyńską około godz. 17.30.

o. Wiesław Kulisz, jezuita, proboszcz sanktuarium w Świętej Lipce

- Po raz pierwszy papieżem został jezuita i jest to wielkie wydarzenie dla całego Kościoła. Bo oto przychodzi następca św. Piotra z doświadczeniem innego Kościoła — łacińskiego. Franciszek I od razu zaskoczył wszystkich prostotą, kiedy wyszedł pobłogosławić wiernych jedynie w białej sutannie, bez żadnych bogatych dodatków.
Poza tym ma dobry kontakt z ludźmi, co dało się zauważyć na placu św. Piotra i mówi po włosku, a to bardzo dobrze. Pięknym wyrazem była modlitwa za swojego poprzednika Benedykta XVI i prośba do zgromadzonych w Watykanie wiernych, aby ci pomodlili się w jego intencji. To pokazuje, że nowy papież czuje jak wielkie czyny do zrobienia powierzył mu Pan Bóg i ma świadomość, że do tego potrzebni są ludzie. Po raz pierwszy w historii mamy papieża Franciszka i zastanawiam się, do którego z nich nawiązuje: Ksawerego czy z Asyżu. Ale stawiam na Franciszka Ksawerego, który pokazywał ubóstwo Kościoła. Nowy papież, będąc jeszcze kardynałem, ubogo mieszkał, jeździł do kurii rowerem. I myślę, że podobny będzie pontyfikat.

Zapraszamy do czwartkowego wydania "Gazety Olsztyńskiej", gdzie przeczytacie więcej o papieżu Franciszku. Gazeta od samego rana dostępna będzie w kioskach. Gazetę możecie kupić też na stronie Kupgazete.pl


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pit #1023213 | 89.76.*.* 14 mar 2013 18:29

  nich naucza ludzi z pisma świętego anie pierdoly zmyślone

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marek #1022903 | 88.156.*.* 14 mar 2013 14:49

  Fajny i troche podobny do naszego:)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. iza #1022822 | 89.231.*.* 14 mar 2013 14:07

  bardzo sympatyczna postać, będzie przyciągał tak samo ludzi jak Jan Paweł II

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. J23 #1022529 | 213.77.*.* 14 mar 2013 10:58

   Mam wielki szacunek dla tego człowieka z uwagi na jego skromność. Mieszkał w normalnym mieszkaniu,sam sobie sprzątał i gotował,jeżdził autobusami miejskimi i na rowerze. A u nas byle pleban musi mieć wypasioną brykę, gosposię najlepiej młodą i od swoich wiernych zdzierają ile wlezie za tak zwaną posługę. Niech "przebierańcy" w naszym kraju , którym wiecznie mało biorą przykład z nowowybranego papieża.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. B. #1022498 | 83.11.*.* 14 mar 2013 10:37

   Skromność, usmiech, brak wygód - myślę, że to go cechuje i może nauczyc tego innych księży. Jestem zadowolona. I cieszę się, że to Papież z Ameryki Pd, tam też ludzie nie mają lekko, przyda im się wsparcie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)