środa, 20 czerwca 2018

Papież Franciszek

2013-03-14 09:27:20 (ost. akt: 2013-03-14 09:26:51)

Podziel się:

Kardynał Jorge Bergoglio, obecnie papież Franciszek.

Kardynał Jorge Bergoglio, obecnie papież Franciszek.

Autor zdjęcia: Aibdescalzo / César / Wikimedia.org / CC 3.0

Następcą Benedykta XVI został 76-letni kardynał Jorge Mario Bergoglio. To 266. biskup Rzymu w historii Kościoła i pierwszy spoza Europy papież od setek lat.

Wybór kandydata z Ameryki Południowej nie jest przypadkowy - Benedykt XVI nazywał ten kontynent kontynentem nadziei, a wielu komentatorów w ostatnim czasie podkreślało, że przyszedł czas, aby docenić Kościół spoza Europy.

Argentyńczyk przyjął imię Franciszek. Nowy papież słynie z konserwatywnych poglądów, jest postrzegany jako osoba zdolna do reform. Nie był w czołówce papabile przed konklawe. Był też jednym z najstarszych kandydatów.

Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Argentyński duchowny katolicki, arcybiskup Buenos Aires i tym samym Prymas Argentyny, kardynał Kościoła rzymskokatolickiego. Nowy papież studiował chemię. Po obronie dyplomu rozpoczął studia w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. 11 marca 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w zakonnych domach studiów. W nowicjacie w Chile zgłębiał nauki humanistyczne, w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Immaculada w Santa Fe studiował literaturę i psychologię, a w Colegio del Salvador w Buenos Aires teologię. Przyjął święcenia kapłańskie13 grudnia1969 roku.

Jorge Mario Bergoglio brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, w tym w sesji specjalnej poświęconej Kościołowi w Ameryce w listopadzie i grudniu 1997 roku. W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino. Kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II.

Magdalena Skoczek

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB