Piątek, 20 lipca 2018

Czy kłamstwo może być dobre czy tylko złe?

2013-03-21 07:15:23 (ost. akt: 2013-03-20 21:40:20)

Podziel się:

Kłamstwo wprowadza wiele zamętu w nasze życie.

Kłamstwo wprowadza wiele zamętu w nasze życie.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Jak żyć pośród kłamstw? Jak je odróżnić od prawdy? Jak w świecie pełnym kłamstw odnaleźć swoją prawdę? Czy powinniśmy się przyznawać, czy raczej kłamać? Takich pytań jest wiele… szczególnie teraz, w okresie Wielkiego Postu, gdy dążymy do refleksji nad swoim życiem.

Odpychamy od siebie poczucie wstydu czy niesmaku po skłamaniu, ponieważ nie tylko my tak postępujemy, ale uważamy, że wszyscy kłamią! Takie myśli usprawiedliwiają każdą naszą decyzję o popełnionym „przestępstwie” i brnięciu w nie dalej przy kolejnej okazji. Wręcz uważamy, że takie postępowanie jest konieczne w relacji z drugim człowiekiem. Kłamstwa mają swój urok, często są wyszukane, przemyślane, czasem powstają przypadkiem dodając adrenaliny dla całej sytuacji, w której powstały. Według niektórych ludzi kłamstwa sprawiają, że świat wydaje się dużo przyjemniejszy i łatwiejszy do zaakceptowania. Mówienie nieprawdy może przynosić korzyści, których nie zagwarantuje nam powiedzenie prawdy, często bolesnej, niechcianej czy niezrozumianej przez otoczenie. Tylko czy zamykając krąg kłamstw będziemy szczęśliwi i zgodni ze swoim sumieniem, które z czasem zapuka do naszych myśli?

Stephen King:
Są ludzie, którzy kłamią dla zysku, i są ludzie, którzy kłamią z ucisku, ludzie, którzy kłamią tylko dlatego, że powiedzenie prawdy jest dla nich aktem całkowicie niepojętym… i ludzie, którzy kłamią, czekając, aż nadejdzie czas na prawdę.


Augustyn Aureliusz w swoich dziełach pisał o kłamstwie jak o czymś bezdyskusyjnie złym, natomiast już Wolter dał inne spojrzenie na kłamstwo, które jest grzechem, jeśli wyrządza zło, ale też może być czymś wartościowym, jeśli czyni dobro. Dlatego zdarza się nam spotkać z tym, że ludzie mówią o „dobrym” i „złym” kłamstwie. Są to pojęcia względne, odnoszące się do danej sytuacji i okoliczności, ale gdyby naprawdę istniało takie rozróżnienie tego słowa, wielu z nas bez trudu usprawiedliwiłoby się z każdego, które zostało wypowiedziane. Na szczęście, człowiek został wyposażony w sumienie, które nie pozwoli mu tak szybko i łatwo uwolnić się od poczucia winy. Kłamstwo jest kłamstwem, jest czymś złym, z czym powinniśmy walczyć i unikać w naszej codzienności, w relacjach z bliskimi czy otoczeniem. Warto pamiętać, że kłamstwo ma krótkie nogi, a prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw, a wtedy możemy ponieść konsekwencje swojego postępowania ze zdwojoną siłą. Warto też postawić się na miejscu osoby okłamywanej, wczuć się w jej myśli i to, co mogłaby przeżywać po długim okresie bycia oszukiwaną przez nas. Czy chcemy doprowadzić do tego, żeby taka osoba „zachorowała” na brak zaufania? Są to, takie podstawowe prawdy, na które powinniśmy zwrócić uwagę w momencie, gdy decydujemy się na kłamstwo.

W życiu najważniejsza powinna być prawda jako jedna z cnót, ale też znajdzie się miejsce na kłamstwo. Są sytuacje, w których kłamstwo będzie miało swoje usprawiedliwienie. Jednak należy pamiętać, że to kłamstwo niszczy życie i relacje z innymi ludźmi, i z tego względu należy dbać i szanować prawdę. Unikanie prawdy jest kuszące i dostrzegamy w tym łatwe rozwiązanie wielu sytuacji, ponieważ o wiele trudniej jest powiedzieć o swoich niedoskonałościach i upadkach niż skłamać, wybielając swoje „ja”.

Podsumowaniem naszych rozważań niech będzie cytat z „Kamizelki” Bolesława Prusa: „Ten, kto kłamie dla własnych korzyści, jest podłym człowiekiem, kto kłamstwem ocala i chroni, jest wielki".

Katarzyna Łempio
Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sławek #1964784 | 109.196.*.* 31 mar 2016 09:38

    Nie zgadzam się aby jakikolwiek kłamstwo mogło być "dobre". Nawet użycie kłamstwa w celach "szlachetnych" nie jest dobre. Kłamstwo to zafałszowana informacja, nieprawdziwa, a więc odbiorca otrzymuje nieprawdziwe informacje i na tej podstawie będą budowane jego dalsze działania. Jakie mogą być skutki decyzji powziętej na podstawie nieprawdziwych przesłanek? Zawsze negatywne. Kłamstwo w małej czy dużej sprawie będzie nosiło zawsze negatywne skutki. Różnica może być w skali, albo możemy nie widzieć bezpośrednich skutków lub skutki będą długofalowe.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz