Piątek, 20 lipca 2018

Zaproszenie - spotkanie ze św. Elżbietą Węgierską

2013-03-21 13:04:05 (ost. akt: 2013-03-21 13:12:15)

Podziel się:

Zapraszamy wszystkich, tych, którzy chcą poznać, czym jest chrześcijańskie miłosierdzie i jak je realizowała w swoim życiu św. Elżbieta.

Franciszkanie Świeccy przy Parafii św. Maksymiliana w Olsztynie serdecznie zapraszają w niedzielę 24 marca 2013 na 785 rocznicę wstąpienia św. Elżbiety Węgierskiej do III Zakonu Św. Franciszka.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać, czym jest chrześcijańskie miłosierdzie i jak je realizowała w swoim życiu św. Elżbieta.

Niedziela, 24 marca 2013: :
14:30 – Film o św. Elżbiecie Węgierskiej, ukazujący jej życie.
15:15 – Nabożeństwo do św. Elżbiety Węgierskiej z uczczeniem relikwii.
15:30 – Nieszpory z Liturgii Godzin.
16:00 – Msza św. za przyczyną św. Elżbiety Węgierskiej – patronki FZŚ.
17:00 – Gorzkie żale.
Święta Elżbieta Węgierska – patronka chrześcijańskiego miłosierdzia.


Elżbieta pilnie praktykowała dzieła miłosierdzia: poiła i karmiła tych, którzy pukali do jej drzwi, starała się dla nich o ubrania, spłacała długi, opiekowała się chorymi i grzebała zmarłych. Wychodząc ze swego zamku, często wraz ze służącymi udawała się do domów ludzi biednych, niosąc im chleb, mięso, mąkę i inne produkty. Osobiście dostarczała żywność i uważnie sprawdzała ubrania i pościel ubogich. W jej życiu miał miejsce cud chleba zamienionego w róże: gdy Elżbieta szła ulicą z fartuchem pełnym chleba dla ubogich, spotkała męża, który zapytał ją, co niesie. Otworzyła fartuch, a zamiast chleba pojawiły się wspaniałe róże. Ten symbol miłosierdzia często jest obecny na wizerunkach św. Elżbiety.

Jej małżeństwo było bardzo szczęśliwe: Elżbieta pomagała mężowi w uwznioślaniu jego cech ludzkich do poziomu nadprzyrodzonego, on zaś z kolei chronił żonę w jej wielkoduszności wobec ubogich i w jej praktykach religijnych. Ludwik, podziwiając coraz bardziej wiarę małżonki, o jej trosce o ubogich powiedział „Droga Elżbieto, to Chrystusa obmyłaś, nakarmiłaś i o Niego zatroszczyłaś się”. Jasne świadectwo tego, jak wiara i miłość Boga i bliźniego umacniają życie rodzinne i pogłębiają więź małżeńską.

W postaci świętej Elżbiety widzimy, jak wiara i przyjaźń z Chrystusem tworzą poczucie sprawiedliwości, równości wszystkich, praw innych oraz tworzą miłość i miłosierdzie. Z tego miłosierdzia zaś rodzi się także nadzieja, pewność, że Chrystus nas miłuje i że Jego miłość czeka na nas i w ten sposób uzdalnia nas do naśladowania Chrystusa i dostrzegania Chrystusa w bliźnich. Święta Elżbieta zachęca nas do odkrywania na nowo Chrystusa, do miłowania Go, abyśmy mieli wiarę i w ten sposób odnajdywali prawdziwą sprawiedliwość i miłość, jak również radość, że pewnego dnia zostaniemy zanurzeni w miłości Bożej, w radości wieczności z Bogiem.

Św. Elżbieta Węgierska 24 marca 1228 roku wstępuje do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, by jeszcze bardziej złączyć się z Bogiem realizując w swoim życiu ideały ewangeliczne. Prostota, pokora, ubóstwo i ogromne miłosierdzie św. Franciszka z Asyżu pobudzały ją do jeszcze większego zjednoczenia z Bogiem. Po św. Franciszku z Asyżu, założycielu III Zakonu, ta uboga służebnica wyrzekająca się pochodzenia królewskiego staje się wzorem dla Franciszkanów świeckich. Jest nazywana ich patronką.


Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB