Wtorek, 17 lipca 2018

Wielka Sobota i Wigilia Paschalna

2013-03-30 12:08:52 (ost. akt: 2013-03-30 16:24:36)

Podziel się:

Podczas Wigilii Paschalnej Liturgia Światła pokazuje nam, że Chrystus zwyciężył mrok śmierci i grzechu.

Podczas Wigilii Paschalnej Liturgia Światła pokazuje nam, że Chrystus zwyciężył mrok śmierci i grzechu.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Jeżeli dowiedzielibyśmy się, że czekająca nas przyszłość będzie niewyobrażalnie wspaniała, co byśmy zrobili? Z niecierpliwością czekali, aż będziemy mogli wykrzyczeć wszystkim naszą radość.

Po śmierci Jezusa uczniowie załamali się. Cały ich świat runął. W duszach pozostały gruzy. Jak mieli spokojnie żyć, skoro ich mistrz i nauczyciel leżał w grobie? Co prawda, Chrystus im mówił, że zmartwychwstanie, ale oni nie rozumieli znaczenia tych słów. My jesteśmy w dużo lepszej sytuacji: wiemy, że dziś wieczorem będziemy mogli po raz pierwszy od ponad czterdziestu dni zaśpiewać radosne "alleluja" (co oznacza: "chwalmy Pana"). Jezus powstanie z grobu, będzie żył i da nadzieję, że życie ludzkie – pomimo zła, grzechu i śmierci – będzie wspaniałe. Jak chrześcijanie przeżywają radość z tym związaną?

Przez całą Wielką Sobotę w kościołach są błogosławione pokarmy na stół wielkanocny. Świadczy to o tym, że święta są już blisko. Ważne jest to, by po modlitwie nad tzw. "święconkami", pozostać przy grobie, gdzie rzeczywiście, fizycznie przebywa Jezus, obecny poprzez wystawienie Jego Ciała w monstrancji.

Nadchodząca radość pochodzi z ofiary Chrystusa, więc przebywanie z Nim jest konieczne w przeżyciu z nadzieją czasu oczekiwania na już bliską, wspaniałą przyszłość.

Wieczorem chrześcijanie przyjdą do ciemnego kościoła. Tak wyglądało wnętrze Apostołów po śmierci Pana. Tak wyglądają dusze wielu ludzi żyjących w śmierci grzechu. Ale nagle pojawi się Światło. Najpierw widoczne z daleka, potem będzie coraz bliżej, aż w końcu okaże się, że można to Światło mnożyć. Cała świątynia będzie rozświetlona pomimo nocy na zewnątrz. Chrystus zmartwychwstał i nie ma takiej ciemności, beznadziei, tragedii, której nie mógłby rozświetlić swoją nadzieją. Ta pewność płynąca z wiary, będzie pomagać katolikom w słuchaniu czytań na mszy świętej o wielkich dziełach Bożych (stworzenie świata, uratowanie Izraela z niewoli egipskiej), w odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu (uwalniającego od grzechu pierworodnego) i zjednoczeniu w Komunii świętej z Panem (który – choć został zabity – żyje).

Ta noc będzie wielka, ponieważ radość i nadzieja silniejsze niż śmierć napełnią cały wszechświat i tych wszystkich, którzy ich oczekują. Oby było jak najwięcej osób, które święta wielkanocne przeżyją w głębokim zjednoczeniu z Bogiem. Oni wiedzą, że ich przyszłość to ogromna radość bez końca.


ks. Piotr Wasilewski z parafii NSPJ w Olsztynie

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB