Wtorek, 29 września 2020

Pascha

2013-03-31 08:05:04 (ost. akt: 2013-03-31 08:04:06)

Podziel się:

Paschał

Paschał

Autor zdjęcia: sxc.hu

Pascha jest świętem żydowskim obchodzonym w miesiącu Nisan (marzec – kwiecień). Święto to ma przypominać Żydom o tym, jak Bóg uwolnił ich z niewoli egipskiej.

Boże Prawo mówi: „karą za grzech jest śmierć”. W związku z tym, w czasach starotestamentowych ludzie zabijali nieskazitelne zwierzęta, aby przebłagać Boga za swoje grzechy, ukoić Jego gniew. Jednak w Bożych oczach nie było to wystarczające – musiał przyjść Zbawiciel, aby raz na zawsze dokonać wystarczającej ofiary za grzechy całej ludzkości.

Pascha jest świętem żydowskim obchodzonym w miesiącu Nisan (marzec – kwiecień). Święto to ma przypominać Żydom o tym, jak Bóg uwolnił ich z niewoli egipskiej.

Bóg wyznaczył Mojżesza, aby wyprowadził naród izraelski z Egiptu. Faraon nie chciał ich wypuścić, ponieważ stanowili potężną siłę roboczą. Z tego powodu Bóg postanowił spuścić dziesięć plag na Egipt. Za każdym razem serce faraona pozostało niewzruszone. Jednak zbliżała się plaga ostatnia – miała zakończyć się śmiercią wszystkich pierworodnych. Mojżesz nakazał Izraelitom, aby każda rodzina zabiła nieskazitelnego baranka i pomazała jego krwią odrzwia domu. Bóg obiecał, że gdy Anioł Śmierci będzie przechodził przez Egipt i zobaczy pomazane krwią odrzwia to ominie ów dom. I tak się stało. Wśród Żydów nie było żadnego umarłego – w przeciwieństwie do Egipcjan.

Pascha: hebr. Pesach (przejście), ang. The Passover (ominięcie)

Wiele lat później na świat przyszedł Jezus – Syn Boga – Baranek. Czas jego śmierci przypadł właśnie w to święto. Ma to znaczenie symboliczne. Jezus Chrystus, który nie popełnił żadnego grzechu, nieskazitelny Baranek, został zabity. Jego drogocenna krew stała się odkupieniem ludzkości z niewoli grzechów. Każdy człowiek, który uwierzy w to, że Jezus jest Mesjaszem ma prawo, w wymiarze duchowym, korzystać z tej krwi w celu oczyszczenia i ostatecznie zbawienia wiecznego. Takiego człowieka śmierć duchowa, a więc wieczne oddzielenie od Boga, ominie.

Jednak to nie wszystko – naród izraelski wprawdzie triumfalnie wyszedł z ziemi egipskiej, ale potem spotkał się z wieloma doświadczeniami swojej wiary. Podobnie i Chrześcijanin – człowiek podążający za Chrystusem - znajdzie się zapewne w sytuacjach, które uwidocznią czy jego wiara jest autentyczna.

The passover – znaczy w języku angielskim pominięcie. Krew Jezusa Chrystusa ma moc by odgrodzić człowieka od Anioła Śmierci. Jedynie to, co dokonało się na krzyżu, na którym skonał Chrystus, jest pewną drogą do Nieba. Krew Baranka Bożego nie zawiedzie.

A. Omelianowicz

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB