środa, 23 czerwca 2021

Chwalcie Pana tańcem

2013-04-06 09:35:58 (ost. akt: 2013-04-06 09:50:44)

Podziel się:

Tancerze podczas próby

Tancerze podczas próby

Autor zdjęcia: organizatorzy

Radować się tańcem ze zmartwychwstania Jezusa? Pokazać innym entuzjazm wiary? O Tańcu Wielkanocnym na olsztyńskiej starówce opowiada Szymon Puławski, który razem z Olsztyńską Grupą Wodzirejów pokazuje, jak chrześcijanie mogą świętować zwycięstwo Boga nad śmiercią.

- Czym jest Taniec Wielkanocny?


Szymon Puławski: Taniec Wielkanocny jest tańczony w okresie wielkanocnym na ulicach miast na całym świecie. Inicjatywa wyszła z Węgier - tam trzy lata temu pierwszy raz duża grupa młodych ludzi zatańczyła w Budapeszcie. Inicjatywa szybko rozeszła się po świecie. Obecnie Taniec Wielkanocny tańczony jest już na sześciu kontynentach. Cieszymy się, że będziemy mogli zatańczyć również w Olsztynie.

- Czym ten taniec różni się od innych?


Szymon Puławski: Chcemy tańcem przede wszystkim pokazać naszą radość ze zmartwychwstania Chrystusa. Chcemy też zrobić coś dobrego w Olsztynie, wyjść na ulice, cieszyć się z innymi, zaktywizować młodych ludzi z dużym potencjałem. Przygotowywany układ taneczny, którego uczymy uczestników tańca, nie będzie też tylko zwykłym, ciekawym układem – tańczymy dla Boga, do Niego się odnosimy. To ma być pokazanie naszej wiary, a nie naszych umiejętności tanecznych.

- Skąd pomysł tańca w Olsztynie? W naszym mieście nie było wcześniej takiej inicjatywy.


Szymon Puławski: Pomysłem zachłysnęliśmy się po zeszłorocznych Świętach Wielkanocnych, kiedy w Internecie zobaczyliśmy film z Tańca Wielkanocnego w Krakowie, który - jak się potem okazało - organizowali nasi znajomi. Pomyśleliśmy, że i u nas taka inicjatywa mogłaby się udać. Z racji tego, że jako wodzireje zajmujemy się prowadzeniem różnorakich imprez, w tym także tańców grupowych, mamy sprzęt i doświadczenie, uznaliśmy, że damy sobie radę i podjęliśmy się organizacji Tańca Wielkanocnego.

- Krytycy często uważają, że w chrześcijaństwie nie ma miejsca na taki taniec, że to czerpanie z innych kultur albo z New Age. Czy katolik może w ten sposób wyrażać swoją wiarę?Szymon Puławski:
Taniec uliczny jest tak samo dobrym sposobem wyrażania swojej wiary jak np. procesja, tyle że bardziej atrakcyjnym. W procesjach rezurekcyjnych głosiliśmy publicznie zmartwychwstanie. Taniec Wielkanocny także będzie pokazaniem innym, że Bóg dla nas zwyciężył i to jest źródłem naszej radości. Wszystkich krytyków serdecznie zapraszamy w niedzielę 7 kwietnia 2013 r. na olsztyńską starówkę, żeby z nami zatańczyli. Myślę, że wtedy lepiej spojrzą na tę inicjatywę.


- Jak duża grupa obecnie jest zaangażowana w przygotowanie Tańca Wielkanocnego?


Szymon Puławski: Na próby uczęszcza ponad 100 osób, zadeklarowanych uczestników jest już około 200. Ten taniec łączy uczestników w różnym wieku i o przeróżnych zdolnościach tanecznych. Zgłosiło się bardzo dużo ludzi młodych, ale wiek nie jest żadnym ograniczeniem.


- Jakie macie oczekiwania związane z występem w Niedzielę Miłosierdzia Bożego?


Szymon Puławski: Patrząc za okna można mieć pewne obawy, co do pogody w niedzielę. Jesteśmy jednak optymistami, wierzymy że będzie słonecznie. Nie mamy nic przeciwko tańczeniu w śniegu (śmiech), jednak słoneczna pogoda mogłaby przyciągnąć więcej widzów na starówkę. Nie planujemy rezygnować w przypadku gorszej aury.

Anna WysockaZaproszenie na Taniec Wielkanocny na olsztyńskiej starówce!
:


Zapraszamy w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (7 kwietnia 2013 roku) na Rynek Starego Miasta w Olsztynie.

O godz. 13.30. rozpocznie się Taniec Wielkanocny.

Zapraszamy nie tylko zainteresowanych taką formą wyrażania wiary, ale także wątpiących, czy katolikowi wypada tańczyć dla Boga w miejscu publicznym.

Szczegóły na stronie: Taniec Wielkanocny w Olsztynie


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. blaster #1045645 | 88.156.*.* 6 kwi 2013 14:14

    dobre chrześcijański harlem shake xD

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Olsztyniak #1045642 | 89.228.*.* 6 kwi 2013 14:12

    Nie wiem, co wypada katolikowi. Ale komuś, dla kogo Bóg ma znaczenie, wypada dla Niego śpiewać i tańczyć w każdym miejscu, byle z sensem. Szkoda, że czasowa niedyspozycja nie pozwala mi tańczyć, może bym się przyłączył

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)