Sobota, 15 sierpnia 2020

Niedziela Miłosierdzia Bożego u franciszkanów

2013-04-06 22:56:03 (ost. akt: 2013-04-06 23:01:05)

Podziel się:

Miłosierdzie nie może być bierne - aktywność jest jego podstawową cechą.

Miłosierdzie nie może być bierne - aktywność jest jego podstawową cechą.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Franciszkanie Świeccy serdecznie zapraszają w Niedzielę Miłosierdzia 7 kwietnia 2013 r. do parafii św. Maksymiliana w Olsztynie.

„Głoszenie miłosierdzia we współczesnym świecie dokonuje się poprzez świadectwo własnego życia, poprzez okazywaną drugiemu człowiekowi bezinteresowną pomoc”.
s. M. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.


Tercjarze franciszkańscy w historii Kościoła Powszechnego na przestrzeni wieków są tego prawdziwym dowodem. Już od czasów Założyciela liczni franciszkanie świeccy, jak bł. Luchezjusz z Pogibbonsi, który jako pierwszy wstąpił do III Zakonu Św. Franciszka z Asyżu, realizowali swoim autentycznym życiem ewangelicznym duchowość miłosierdzia względem potrzebujących. Własne domostwa przekształcali w szpitale dla ludzi z marginesu, chorych i cierpiących. A to wszystko dlatego by być blisko człowieka. W ten sposób dostrzegali samego Chrystusa, który mieszka w ubogim, cierpiącym i porzuconym człowieku.

W duchowości franciszkańskiej na pierwszym miejscu znajduje się Bóg i to co Boże. Św. Franciszek, nawiązując do przykazania miłości Boga i bliźniego (Mt 22,37-39) wzywa wszystkich do miłowania Boga ponad wszystko i uzasadnia tę miłość wdzięcznością za dzieło stworzenia, odkupienia i pozostania Jezusa w Eucharystii Z całego serca, z całej duszy, z całego umysłu, z całej siły i mocy, całym wysiłkiem, całym uczuciem, całym wnętrzem, wszystkimi pragnieniami i całą wolą kochajmy wszyscy Pana Boga, który dał się nam i daje nam wszystkim całe ciało, całą duszę i całe życie, który nas stworzył, odkupił i zbawił nas tylko ze swego miłosierdzia, które nam nieszczęsnym i nędznym, zepsutym i cuchnącym, niewdzięcznym i złym wyświadczył i wyświadcza wszelkie dobro ( I Reguła, 23,8).
Konsekwencją miłości Boga jest miłość bliźniego (Mt 25,40). Dla Franciszka bliźnim, którego należy miłować i przyjąć uprzejmie, jest każdy człowiek: trędowaty, współbrat, ubogi, bogaty, przyjaciel czy wróg, złodziej czy łotr (por. 1 Reguła 7,13).

Także dla współczesnych ludzi poszukujących Boga potrzebne jest dostrzeżenie potrzeb drugiego człowieka, bliźniego: współmałżonka, sąsiada, bezdomnego czy „cuchnącego alkoholika”. Jest to recepta na prawdziwe chrześcijańskie życie. A jeśli czujesz może odrazę do ludzi z tak zwanego „marginesu”, niech te słowa św. Franciszka z Testamentu będą ukojeniem: Mnie, bratu Franciszkowi, Pan dał tak rozpocząć życie pokuty: gdy byłem w grzechach, widok trędowatych wydawał mi się bardzo przykry. I Pan sam wprowadził mnie między nich i okazywałem im miłosierdzie. I kiedy odchodziłem od nich, to, co wydawało mi się gorzkie, zmieniło mi się w słodycz duszy i ciała.

Pomagając drugiemu człowiekowi stajemy się narzędziem w rękach Boga. Skoro nas stać na takie poświęcenie dla innych to wyobraźmy sobie jak Nieskończone jest Miłosierdzie naszego Stwórcy. Uczmy się tej Miłości każdego dnia. Nie wstydźmy się podać chleba obcemu, bo w tej osobie jest sam Chrystus. Tego również naucza Ojciec Święty Franciszek. W tym Tygodniu Miłosierdzia zdobądźmy się na konkretne czyny, które pomogą nam zbliżyć się jeszcze bardziej do Boga. Prośmy Go o Miłosierdzie dla nas i całego świata.


Franciszkanie Świeccy serdecznie zapraszają w Niedzielę Miłosierdzia 7 kwietnia 2013 r. do parafii św. Maksymiliana na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 15.00., podczas której odprawimy koronkę do Bożego Miłosierdzia i krótkie nabożeństwo.

Br. Rafał Czyczyn – Egiert ofs


Źródło: Artykuł internauty

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB