Wtorek, 29 września 2020

Niedziela w rodzinie

2013-04-17 08:44:40 (ost. akt: 2013-04-17 08:43:54)

Podziel się:

Autor zdjęcia: sxc.hu

Świętować nie znaczy jedynie mieć wolny dzień i nie pracować. Świętowanie to także zainteresowanie się innymi ludźmi, nie myślenie tylko o sobie, okazja do okazania innym serca, okazja do wspólnej zabawy.

„Świętość łączy człowieka z Bogiem, egzystencję ludzką z istnieniem Boga, słabość z możliwą mocą, a poprzez nadzieję –teraźniejszość z przyszłością oraz doczesność z wiecznością”*.

Świętować nie znaczy jedynie mieć wolny dzień i nie pracować. Świętowanie to także zainteresowanie się innymi ludźmi, nie myślenie tylko o sobie, okazja do okazania innym serca, okazja do wspólnej zabawy. W niedzielę warto spędzić czas na opowiadaniu budujących historii z własnego życia oraz na poznawaniu najbliższych od najlepszej strony. To także czas na przebaczenie i słowo "przepraszam", na duchową lekturę i refleksję nad życiem, na wspólną modlitwę w rodzinnym gronie. Świętowanie niedzieli to także pielęgnowanie kontaktów z dalszą rodziną, z sąsiadami i przyjaciółmi, zrobienie czegoś wspólnie. Świętować, to także przeżyć przygodę wspólnej wycieczki albo odwiedzić osobę, która szczególnie ucieszy się z naszej obecności. To czas na gesty szacunku, miłości i wdzięczności, czas na zrobienie komuś miłej niespodzianki.

W kulturze europejskiej, kultura niedzieli kształtowała się na bazie wartości, norm, wydarzeń religijnych oraz w obszarze życia rodzinnego i parafialno-klasztornego. Dzisiaj widoczne są zmiany w spędzaniu niedzieli i jej kulturze. Spowodowane jest to, zmianami w postawach ludzkich ze względu na powstawanie centrów przemysłowych. Celem takiej kultury jest odpoczynek, rozrywka i przyjemność. Dopiero rodzina, zdaje sobie sprawę, że to, co dla niej najważniejsze nie kupi się w centrum handlowym, ani nie zapewni się obecnością w miejscach rozrywki. Rodzina wie, że czas świąteczny niesie wartości i wydarzenia, które pozwalają na pogłębienie wspólnoty rodzinnej i tożsamości społeczno-kulturowej. Co kryje się pod pojęciem „świętowania”? Sama nazwa wyraźnie postuluje, że świętowanie to coś, co wiąże się ze świętością, czymś wysoko doskonałym, w czym człowiek upatruje swoje szczęście i przyszłość. Świętowanie mówi o inności, może nawet jakiejś promieniującej prostocie, z którą się spotykamy w naszym codziennym życiu. Ta inność nie jest niczym obcym, i jest w zasięgu człowieka. Jeśli mamy tego świadomość, będziemy się o nią wytrwale starali. Świętowaniu towarzyszy rodzinne przyjmowanie wartości i wspólne przeżycia. Niedziela, jest trwałym elementem kultury. Sposoby świętowania są różne w różnych narodach i kulturach, regionach i rodzinach. Obecne napastliwe nurty laickie, w imię subiektywnie rozumianej równości i wolności usuwają ze współczesnej kultury wartości nie tylko chrześcijańskie, ale religijne. Nurty te agresywnie głoszą tezę, iż w centrum świętowania powinien stać człowiek a nie Bóg. Oznacza to uhonorowanie człowieka i jego dzieł a nie Boga. Dlatego Rodzina i jej tradycyjne świętowanie niedzieli w duchu chrześcijańskiej wiary odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu rytuałów świątecznych tak istotnych dla zachowania szczególnego klimatu tego wyjątkowego dnia.

JD

_______
* Bogusław Drożdż, Dlaczego mamy świętować?

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB