Wtorek, 29 września 2020

Daję im życie - Niedziela Dobrego Pasterza

2013-04-21 10:19:36 (ost. akt: 2013-04-21 10:51:01)

Podziel się:

Jeden z popularnych wizerunków Dobrego Pasterza.

Jeden z popularnych wizerunków Dobrego Pasterza.

Bóg zna nas i nikt nie może nas wyrwać z Jego ręki, chyba że sami odejdziemy. IV niedziela wielkanocna nazywana jest Niedzielą Dobrego Pasterza.

EWANGELIA NA IV NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ,ROK C, J 10, 27-30:

Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy.


Usłyszeć głos Dobrego Pasterza


Ks. Grzegorz ZapotocznyW dzisiejszym świecie większość z nas ceni sobie wolność, niezależność, indywidualizm. Chcemy być kowalami swojego losu, sami układać sobie życie, wytyczać nowe szlaki. Oznaką tego jest odrzucanie autorytetów, tradycyjnych wartości, funkcjonujących od lat modeli kultury, stylów życia, norm moralnych.
Jednocześnie w każdym z nas, tkwi głęboka potrzeba oparcia, budowania swojego życia na czymś pewnym, znanym, czymś co wyszło, co się udało. Szukamy rady ludzi, którym się udało, powiodło, którzy osiągnęli sukces, mają jakąś receptę na życie. Oznaką tego jest popularność różnego rodzaju książek - poradników poruszających takie kwestie jak: sztuka życia, sztuka pozytywnego myślenia, jak zmieniać siebie i świat wokół siebie, jak osiągnąć sukces, jak być szczęśliwym, itd. Propozycji takich są całe półki w niemal każdej księgarni. Rośnie także popularność wszelkiego rodzaju wróżek, przepowiadaczy przyszłości, szarlatanów, u których pomocy szuka coraz więcej ludzi. Wielu z nas wpatruje się także
w życie idoli, celebrytów, gwiazd sportowych, estradowych chcąc być jak oni.
W tym całym jazgocie, w tej plątaninie, chaosie dzisiejszego świata umyka nam gdzieś głos Jezusa - Dobrego Pasterza. On jest najlepszym oparciem dla każdego z nas. On jest najlepszym idolem, wzorem, autorytetem, przewodnikiem. Jest właśnie Dobrym Pasterzem, który swoje owce, a więc każdego z nas, chce prowadzić na wspaniałe pastwiska nie jakiegoś ulotnego, krótkiego szczęścia, ale na Wiecznie Zielone Pastwiska Życia Wiecznego. Tylko za Nim naprawdę warto iść. Tylko Jego naprawdę warto naśladować. Nikt i nic innego nie napełni nie zaspokoi naszych serc, które są coraz bardziej puste.
Dlaczego więc dziś coraz mniej osób za Nim podążą? Bo Jego głos jest coraz mniej znany, mniej słuchany. Może także my - chrześcijanie mówimy coraz mniej, słabiej Jego głosem dając coraz mniej autentyczne świadectwo wiary?
To nie Jezus przestał do nas mówić. Jego głos jest wciąż cudowny, porywający, łagodny, pełen miłości, pokoju, nadziei. Wystarczy się w niego wsłuchać, dać szanse by zabrzmiał w uszach w sercach, w umysłach.
Warto więc, choćby z racji kończącego się Tygodnia Biblijnego sięgnąć do Jego słów, do Pisma Świętego i usłyszeć Jego głos. Może po raz pierwszy, może na nowo. To nic nie kosztuje. A zyskać można wszystko.

ks. Grzegorz Zapotoczny

ŚWIECKIM OKIEM:

Większość z nas zna swoich księży z parafii. Niektórzy nawet modlą się za nich. Chcielibyśmy, aby byli oni dla nas przewodnikami duchowymi, kiedy ich potrzebujemy. I dlatego trzeba modlitwy o dobrych, wrażliwych księży z powołania. Aby mieli dla nas czas i chęć poświęcenia chwili naszym problemom i rozterkom. Aby nie uciekali przed tymi, którzy szukają pomocy. Aby zabiegali i walczyli o nasze zbawienie. Aby chcieli poznawać nas i nasze problemy, bo „dobry pasterz zna owce swoje”. Ksiądz Twardowski powiedział kiedyś: „To rzecz znamienna, że w Kościele nie brakuje powołań do biskupstwa, prałatury, kanonii, , za to bardzo dotkliwie brakuje „normalnych” księży do duszpasterstwa”.
Kiedy mówi do nas „nasz” ksiądz, którego znamy i który nas zna, słuchamy z większą uwagą.
Wzajemne zrozumienie między duszpasterzami a nami „owieczkami” będzie możliwe tylko wówczas, gdy obie strony wykażą zainteresowanie wzajemnego poznania i zaufania. Żadna ze stron w pojedynkę tego nie zmieni.
Módlmy się o świętych, zatroskanych o Bożą owczarnię księży. Módlmy się także za siebie, abyśmy w tym dziele naszym pasterzom pomagali.

betŹródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB