Wtorek, 29 września 2020

Do tańca i do różańca

2013-04-23 11:29:14 (ost. akt: 2013-04-23 11:48:01)

Podziel się:

Ks. Radosław Czerwiński z młodzieżą w czasie próby przed happeningiem ewangelizacyjnym w Dobrym Mieście

Ks. Radosław Czerwiński z młodzieżą w czasie próby przed happeningiem ewangelizacyjnym w Dobrym Mieście

Autor zdjęcia: organizatorzy

Jak pokazać innym Boga? Jak mówić o miłości, skoro sami się w niej gubimy? O happeningu ewangelizacyjnym, który odbędzie 29 kwietnia 2013 roku w Dobrym Mieście opowiada jeden z organizatorów – ks. Radosław Czerwiński

- Często zwykliśmy nazywać kogoś, że jest „do tańca i do różańca”. Jak ksiądz to rozumie?


Najkrócej można powiedzieć, że chodzi o umiejętność łączenia radości życia z wiarą. Kiedyś w rozmowie z uczniami doszliśmy do wniosku, że jest to swoiste zamiłowanie do tego, co się robi. Miłość jest pewnym wyznacznikiem jakości każdej naszej pracy. Jeżeli ktoś będzie wspaniale tańczył, ale nie będzie kochał tego, co robi – możemy określić go mianem „rzemieślnika”. Po prostu ktoś taki bardzo dobrze wykonuje jakąś czynność. Gdy jednak do tańca dołoży się zamiłowanie, okaże się, że ten sam tancerz jest nie tylko dobrym rzemieślnikiem, ale także artystą. Taka osoba jakoś przedziwnie zwraca na siebie uwagę, zachwyca, inspiruje, porusza serca i umysły.


- Wydaje się, że ludzi wierzących w jakimś sensie też można podzielić na „rzemieślników” i „artystów”?


Myślę, że jest to dobre porównanie. Do pierwszej grupy można zaliczyć wszystkich, którzy z tradycji, przywiązania, a może i przymusu chodzą do kościoła. To są dobrzy katolicy, którzy wypełniają prawo Boże i kościelne, ale pozostają na poziomie minimum. Zupełnie inaczej do swojej wiary podchodzi ten, którego możemy określić mianem artysty. Po spotkaniu z taką osobą, czuje się, że jest to, jak to się czasem mówi, Boży człowiek. On z miłości do Boga jest w kościele, modli się każdego dnia, korzysta częściej z sakramentów.


- Takich osób nie ma wiele…


Owszem, ale na pewno w każdej parafii można takie osoby spotkać. Dzisiaj coraz częściej świadectwo wiary osoby świeckiej ma większą wartość i więcej osób przyciągnie do Boga niż najlepiej pracujący ksiądz.


- I tak narodził się w Dobrym Mieście pomysł na ewangelizacyjny happening?


Postanowiliśmy wyszukać w naszym mieście osoby zaangażowane w życie Kościoła i razem z nimi spróbujemy ukazać piękno wiary oraz dobro i miłość Pana Boga, a przynajmniej spróbujemy pokazać, co nam w duszy gra. Stanęło przed nami trudne zadanie: jak powiedzieć o czymś, czego dzisiaj nie chce się słuchać; jak zachęcić do Kogoś, na kogo zamyka się serce; jak też mówić o miłości, skoro miłość przybrała tak wiele twarzy, że sami się w niej gubimy. Pomysł na stworzenie „happeningu ewangelizacyjnego” przyszedł sam. Ta inicjatywa jest dowodem, że można zrobić coś z niczego. Nie mając środków finansowych, a jedynie grupę „Bożych Szaleńców” spotkaliśmy wiele osób nam życzliwych i otrzymaliśmy tyle wsparcia, że niemożliwe stało się możliwe.

- Czego zatem możemy się spodziewać?


Razem z kandydatami do bierzmowania i wieloma katolickimi wspólnotami z naszego miasta oraz okolic przygotowujemy przedsięwzięcie, pod biblijnym hasłem: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”. Ruszyły już pierwsze próby do tego wydarzenia. Będzie taniec, kilka przedstawień, mini katechezy, miniatury filmowe. Promujemy różne akcje charytatywne i społeczne w naszym mieście. Zobaczyć będzie można wystawę prac plastycznych pt. „7 darów” i „Aniołowie”. Nie zabraknie śpiewu solowego i zespołowego. Wśród zaproszonych gości pojawi się także Świąteczna Kapela. Zapraszamy wszystkich 29 kwietnia do Zespołu Szkół - Auli im. Przemysława Gintrowskiego w Dobrym Mieście (ul. Fabryczna 6). Rozpoczęcie o godz. 17.00. Będzie się wiele działo, ale też nie chodzi o to by tylko coś pokazać czy zobaczyć, ale by otworzyć się na to, co chcemy przekazać.


Zapraszamy na happening ewangelizacyjny!:

Kiedy? 29 kwietnia 2013 rok, godz. 17:00

Gdzie? Aula im. Przemysława Gintrowskiego, Zespół Szkół w Dobrym Mieście, ul. Fabryczna 6

W programie m.in.:
- pokaz taneczny
- pantomima „Stworzenie świata”
- uwielbienie tańcem – „Dobromiejska Lednica”
- montaż słowno – muzyczny o wierze
- film: „Miłość to nie pluszowy miś”
- występu muzyczne,
- występy artystyczne


Ks. Radosław Czerwiński z młodzieżą w czasie próby przed happeningiem ewangelizacyjnym w Dobrym Mieście


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB