Piątek, 26 lutego 2021

Rodzina w życiu człowieka

2013-04-30 13:29:42 (ost. akt: 2013-04-29 00:10:38)

Podziel się:

Autor zdjęcia: sxc.hu

Gwarancją dobrej rodziny są przede wszystkim prawidłowe relacje między jej członkami. Poczynając od rodziców, którzy są pierwszymi nauczycielami i wychowawcami dziecka.

Rodzina jako podstawowa grupa społeczna stanowi naturalne i najważniejsze środowisko w życiu każdego człowieka. Jest wyjątkową wspólnotą, w której dokonuje się integralny rozwój człowieka. To w rodzinie człowiek przychodzi na świat, dorasta, rozwija się, kształtuje własną osobowość, formułuje swój system wartości i przystosowuje się do życia w społeczeństwie. Prawidłowo funkcjonująca rodzina powinna realizować swoje podstawowe funkcje takie jak prokreacja, opieka, socjalizacja, miłość czy zapewnienie podstawowych potrzeb. Całościowe wypełnienie owych funkcji jest szansą na pełny rozwój każdego członka rodziny oraz nadzieją na dobrą przyszłość każdej wspólnoty rodzinnej.

Gwarancją dobrej rodziny są przede wszystkim prawidłowe relacje między jej członkami. Poczynając od rodziców, którzy są pierwszymi nauczycielami i wychowawcami dziecka. Punktem wyjścia w relacjach rodzinnych jest pełna miłości, współpracy i zrozumienia relacja małżeńska. Małżeństwo jest fundamentem rodziny, na którym buduje się przyszłe losy każdego z jej członków. Więź małżeńska umożliwia właściwą relację rodzicielską, a ta z kolei przyczynia się do właściwych kontaktów interpersonalnych między rodzeństwem, a także pomiędzy pozostałymi członkami rodziny oraz całym otoczeniem. Stworzenie „prawdziwej” i przepełnionej miłością rodziny jest we współczesnym świecie ogromnym wyzwaniem. Wśród ogromu przemocy, nałogów, prostytucji i wszelkich prób zniekształcenia pojęcia rodziny, prawidłowo funkcjonująca rodzina jest swego rodzaju wzorem, ku któremu powinien zmierzać każdy człowiek, gdyż jak nauczał błogosławiony Jan Paweł II rodzina jest przyszłością wszystkich narodów i całej ludzkości.
Małgorzata Kordal

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Majenka #1077443 | 83.24.*.* 7 maj 2013 20:50

    BArdzo przydatna praca i treść zdobi ideę i wygląd rodziny , małżeństwa

    ! - + odpowiedz na ten komentarz