środa, 20 czerwca 2018

Empatia kluczem do małżeńskiego szczęścia

2013-04-30 11:16:31 (ost. akt: 2013-04-29 00:28:51)

Podziel się:

O małżeństwo trzeba walczyć przez całe życie.

O małżeństwo trzeba walczyć przez całe życie.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Satysfakcja ze związku małżeńskiego związana jest ze zdolnością do empatii. To ona ułatwia rozpoznawanie tego co odczuwa współmałżonek. Tego co myśli i pragnie. Zdolności empatyczne wpływają na kształtowanie się pozytywnych emocji między małżonkami.

Empatia należy do podstawowych działań bezinteresownych i altruistycznych.

Satysfakcja ze związku małżeńskiego związana jest ze zdolnością do empatii. To ona ułatwia rozpoznawanie tego co odczuwa współmałżonek. Tego co myśli i pragnie. Zdolności empatyczne wpływają na kształtowanie się pozytywnych emocji między małżonkami. Prowadzi to do głębszego poznania partnera. Umiejętność wchodzenia w uczucia partnera, w jego punkt widzenia pomaga unikać powstawania konfliktów i nieporozumień. Głębokie rozumienie emocjonalne współmałżonków prowadzi do satysfakcji ze związku, ponieważ małżonkowie, którzy posiadają umiejętność rozumienia uczuć drugiego posiadają umiejętność niesienia pomocy oraz wzajemnego wsparcia.

Komunikacja składa się z przekazów, werbalnych i niewerbalnych, określonych informacji, uczuć między nadawcą a odbiorcą komunikatu.

Dzięki prawidłowej komunikacji można osiągnąć satysfakcję ze związku małżeńskiego. To właśnie ona jest ona czynnikiem, który wpływa na relacje między ludźmi, a szczególnie w małżeństwie. Ma ona wpływ na kształtowanie więzi małżonków, wyznacza role, które będą pełnione, określa reguły.

Umiejętność prawidłowej komunikacji jest ważnym czynnikiem wpływającym na odczuwanie małżeńskiego szczęścia.

Ale przede wszystkim ta komunikacja musi istnieć.

Jednak doświadczenia codziennego życia pokazują, iż z powodu braku czasu oraz szybkiego tempa życia małżonkowie bardzo mało ze sobą rozmawiają. A gdy już rozmawiają, sprowadza się to przede wszystkim do omawiania spraw dotyczących życia rodzinnego.

Dlatego pamiętajmy, starajmy się rozpoznawać uczucia partnera oraz znajdźmy czas na rozmowę !


/Patrycja

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ewa #1143057 | 89.231.*.* 14 lip 2013 21:49

    Właśnie dziś w pędzącym szybko świecie nie ma czasu na rozmowę i to wpływa na jakość małżeństwa.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz