Niedziela, 20 maja 2018

Zesłanie Ducha Świętego

2013-05-18 18:14:53 (ost. akt: 2013-05-18 11:32:01)

Podziel się:

Duch Święty umacnia w nas wiarę, nadzieję i miłość

Duch Święty umacnia w nas wiarę, nadzieję i miłość

Autor zdjęcia: prywatne

Brakuje nam sił, nadziei? Gubimy się w wyborach? Nie możemy się modlić? Duch Święty jest tym, który odnawia w nas to, co obumarłe, daje nowe życie tam, gdzie go brakuje. Uzdalnia nas do wiary.

EWANGELIA NA NIEDZIELĘ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO, Rok C, J 20,19-23:

Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam!" A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: "Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam". Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane".


ŻEBY GO USŁYSZEĆ…


„A Duch i Oblubienica mówią: «Przyjdź!»”(Ap 22,17). Jezus jest Oblubieńcem, który swoją miłość do mnie potwierdził na krzyżu. Zaprasza mnie, moją duszę jak oblubienicę na swoje gody weselne w niebie, gody Branka. Czas mojego życia to zatem czas przygotowania na wesele w niebie. Chodzi o to, by moje serce zapłonęło miłością do Jezusa. Na tym polega czas przygotowania. Bóg posyła nam swojego Ducha, by w tym procesie nam pomóc. To Duch Święty działając w głębinach ludzkiego serca leczy je z lęku i budzi szczere pragnienie Boga. Jest jak deszcz, który spadając na suchą ziemię, ożywia ją i przemienia w kwitnący ogród.
Za czasów Eliasza w Izraelu zapanowała susza, którą przerwała modlitwa Eliasza. Prorok wyszedł na górę Karmel i „pochyliwszy się ku ziemi, wtulił twarz między swoje kolana” (1Krl 18,42). Modlitwa wyglądała tak, jakby Eliasz przywoływał Boga z własnego wnętrza. Podobnie jest z Duchem Świętym – On jest w nas, nie przychodzi z daleka. W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jesteśmy zaproszeni do tego, by uczyć się wchodzić w głąb własnego serca, w ciszę serca i nie tyle strać się mówić do Ducha Świętego, co bardziej Go słuchać. Słuchać jak porusza serce przez Słowo Boże, jak je ożywia w Eucharystii, jak je leczy w spowiedzi.

ks. Hubert Tryk


ŚWIECKIM OKIEM:

Proszę sobie wyobrazić, że oto któregoś dnia papież wydaje dekret i uroczyście ogłasza, że nie ma Ducha Świętego? Taka mała zmiana doktryny. W zasadzie wszystko po staremu, tylko nie ma Ducha Świętego. Wielu ludziom by się w ich pobożności nic nie zmieniło. Wielu by powiedziało: „No i co … I nic. Maryja na szczęście jest! Msza święta –jest. Jezus jest. Wielki Post jest. Boże Ciało jest”. Przypuszczam, że w życiu wielu ludzi nic by się nie zmieniło.
Chrześcijaństwo bez Ducha Świętego, to jest właśnie tylko takie pielęgnowanie tradycji z zamierzchłych czasów. No może nawet takiej fajnej, miłej, rodzinnej, kojarzącej nam się z dzieciństwem. W zasadzie jednak nie mającej dla kształtu naszego życia żadnego znaczenia. To wszystko jest jakieś mechaniczne, sztuczne. No można czasami coś miłego., ale generalnie chrześcijaństwo to jest taka jazda furmanką z kulawym koniem.
Co Duch Święty robi w Twoim życiu? Może właśnie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego warto by się pomodlić za tych, którzy przeżywają kryzys swojej religijności, żeby nie wracali do starych form, ale żeby Duch Święty – Ożywiciel ożywił, odnowił i dał nowe spotkanie z Chrystusem.

gla

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB