Czwartek, 19 lipca 2018

Panie, nie jestem godzien - IX niedziela zwykła

2013-06-02 20:12:44 (ost. akt: 2013-06-02 20:20:16)

Podziel się:

Nadzieja, którą mamy od Chrystusa, jest źródłem naszej siły w codziennych trudnościach.

Nadzieja, którą mamy od Chrystusa, jest źródłem naszej siły w codziennych trudnościach.

Autor zdjęcia: sxc.hu

W dzisiejszej Ewangelii rozważamy postawę setnika, który wierzył, że słowo Jezusa może uzdrowić. Czy mamy taką wiarę?

EWANGELIA NA IX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, Rok C, Łk 7,1-10:

Sługa pewnego setnika, szczególnie przez niego ceniony, chorował i bliski był śmierci. Skoro setnik posłyszał o Jezusie, wysłał do Niego starszyznę żydowską z prośbą, żeby przyszedł i uzdrowił mu sługę. Ci zjawili się u Jezusa i prosili Go usilnie: „Godzien jest, żebyś mu to wyświadczył, mówili, kocha bowiem nasz naród i sam zbudował nam synagogę”. Jezus przeto wybrał się z nimi. A gdy był już niedaleko domu, setnik wysłał do Niego przyjaciół z prośbą: „Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: »Idź« – a idzie; drugiemu: »Chodź« – a przychodzi; a mojemu słudze: »Zrób to« – a robi”. Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: „Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu”. A gdy wysłani wrócili do domu, zastali sługę zdrowego.PANIE, NIE JESTEM GODZIEN


Ks. Janusz SamselGdy bliska osoba choruje konieczna jest pomoc medyczna. Są jednak sytuacje, gdy medycyna pozostaje bezradna. Wtedy niezależnie od kosztów szuka się ratunku życia. Także u Boga, do którego zanoszone są modlitwy o powrót do zdrowia. Z sytuacji walki o życie wzięło się powiedzenie: „nadzieja umiera ostatnia”.
Sługa chorował i był bliski śmierci. Setnik nie czuł się godny sam prosić Jezusa o powrót do zdrowia swojego sługi, dlatego wysłał z prośbą starszyznę żydowską. W czasie Mszy świętej wypowiadane są słowa podobne do prośby setnika: „Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja”. Czymś wielkim jest mieć tak silną wiarę. Poczucie niegodności względem Boga i wiarę, że mimo tego On może uzdrowić, uczynić cud.
Ludzi spotykają choroby ciała, ale często uzdrowienia potrzebuje także dusza zraniona grzechami. W każdej trudnej sytuacji warto pomodlić się z głęboką wiarą słowami setnika: „Panie… nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój (...) lecz powiedz słowo”. Jezus jest najlepszym lekarzem ciał i dusz ludzkich.

ks. Janusz Samsel
ŚWIECKIM OKIEM:

Nawet z perspektywy czysto ludzkiej setnik jest człowiekiem, który wzbudza sympatię. Na pewno nie każdy oficer rzymski tak przejmował się zdrowiem swojego sługi.
Wielka i zachwycająca jest jego pokora i wiara. Ten fragment Ewangelii jako rzadko który ukazuje społeczny wymiar wiary. To znaczy tę niesamowitą prawdę, że moja wiara ma znaczenie także dla innych. Moja wiara, moja modlitwa i moje świadectwo mogą przyczynić się do tego, że również ktoś inny przybliży się do Pana Jezusa i dozna Jego uzdrowienia.
Gdyby zabrakło owego setnika, pewnie nigdy ów sługa nie spotkałby się z łaską Jezusa. Wielu ludzi w ogóle by się nie spotkało z Jezusem, gdyby innym ludziom bardzo na tym nie zależało.

gla

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB