Sobota, 15 sierpnia 2020

Wakacyjna oferta Kościoła

2013-07-03 10:03:53 (ost. akt: 2013-07-03 10:01:52)

Podziel się:

Autor zdjęcia: sxc.hu

Czas wakacji i urlopów jest szansą nie tylko na zasłużony odpoczynek. Ktoś, komu najbardziej na nas zależy, zaprasza, by trochę czasu poświęcić Jemu. Możemy spotkać się z Bogiem na rekolekcjach.

Planując wypoczynek – robimy czasami listę zaległych spraw, które zrobimy; książek, które wreszcie przeczytamy; filmów, które obejrzymy; miejsc, które odwiedzimy; ludzi, z którymi się spotkamy. Jak w tym wszystkim znaleźć miejsce na rekolekcje?

Najpierw: odpocząć


Gdy od tygodni lub miesięcy marzymy o tym, by porządnie się wyspać, nie musieć nigdzie biec, gdy nasz organizm domaga się odpoczynku – perspektywa rekolekcji, modlitwy czy rozważań teologicznych nie jest zbyt zachęcająca. Gdy jesteśmy skrajnie zmęczeni nasze ciało domaga się najpierw snu. Ale nie tylko nasze ciało domaga się odpoczynku i dodania mu nowych sił – także nasze serce potrzebuje przypomnienia mu, co jest ważne; jak jest sens tego, co robimy; kim jesteśmy. Koncentrując się tylko na wypoczynku fizycznym możemy z wakacji wrócić dalej zmęczeni i zniechęceni, ciągle pełni wątpliwości, czy Bóg jest obecny w naszym życiu, ciągle z brakiem chęci stawania do modlitwy, z obawą rozmowy z Bogiem. Rekolekcje stacjonarne (w ośrodkach rekolekcyjnych) i rekolekcje w drodze (m.in. pielgrzymki) nie są torturą zadaną naszemu ciału. Przeciwnie – często przypomną nam, jak ważne jest to, by się wysypiać (i będzie na to czas), jak potrzebne są regularne posiłki (będą takie). Poza tym przypomną nam, by się na chwilę zatrzymać.

Bóg, który czeka


Celem rekolekcji wakacyjnych nie jest skrytykowanie urlopu w ośrodkach wczasowych, hotelach, w zagranicznych kurortach. Bóg nie zabrania nam podróżować, zachwycać się pięknem świata, który nam dał. Rekolekcje to propozycja – oderwij się chociaż na kilka dni. Bóg na Ciebie czeka. Rekolekcje to spotkanie z kimś, kto nas kocha. Na nich wreszcie mamy więcej czasu na modlitwę, na przypomnienie sobie, kim jesteśmy. Mamy czas na to, by dowiedzieć się czegoś o Bogu, o sobie, o drugim człowieku. Poznać lepiej Pismo Święte. Bóg sobie poradzi i spotka się z nami nawet, jak będziemy plażować nad Bałtykiem – o ile my Mu na to pozwolimy.
W ciągu pracowitego roku mamy bardzo mało czasu dla siebie, a już prawie wcale nie mamy go dla Boga. Wakacje, urlop – są czasem podarowanym byśmy nabrali sił, także tych duchowych. Rekolekcje przypominają – tam, gdzie jesteś, niezależnie od tego, jak czujesz się samotny – Bóg jest obecny.

Oferta dla każdego


Ruchy, wspólnoty, stowarzyszenia, zgromadzenia (czyli nasz Kościół) dają nam różne możliwości rekolekcji, w różnych częściach Polski i nie tylko: dla dzieci, młodzieży, studentów, pracujących, samotnych, seniorów, małżonków, rozwodników, trwających w związkach niesakramentalnych, w żałobie, dla zranionych, dla przedsiębiorców. Jedynie mała część inicjatyw odbywa się na Warmii i Mazurach (także Ci, którzy lubią podróże, nie mogą narzekać). Ciekawą i aktywną formą rekolekcji są pielgrzymki piesze. Zapraszamy na pieszą pielgrzymkę z Kętrzyna do Ostrej Bramy w Wilnie (10-16 lipca), z Warmii na Jasną Górę (28/30 lipca – 12 sierpnia). Dzieciom i młodzieży polecamy m.in. rekolekcje oazowe (termin na stronie warmia.oaza.pl). Dorosłym, chcącym doświadczyć Bożej miłości, polecamy Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy Życia Chrześcijańskiego. Warto „stracić” dla Boga kilka dni – zyskujemy o wiele więcej.
Anna Wysocka

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. polecam D.R. Zacheusz w Nowym Kawkowie #1136622 | 87.204.*.* 8 lip 2013 09:39

    http://warmia.oaza.pl/rekolekcje

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz