środa, 20 czerwca 2018

Pierwsza w historii encyklika dwóch papieży

2013-07-05 11:32:33 (ost. akt: 2013-07-05 11:32:55)

Podziel się:

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Autor zdjęcia: Kadr z filmu Youtube/ Standardowa licencja youtube

W Watykanie i w Polsce zostanie dziś zaprezentowana pierwsza encyklika papieża Franciszka. Choć on jest jej autorem, to sam zwrócił uwagę, że napisał ją na "cztery ręce", razem ze swoim poprzednikiem Benedyktem XVI. Widać w niej jednak wyraźny ślad obecnego pontyfikatu.

Tytuł encykliki to "Lumen Fidei", czyli "Światło wiary". Watykański dokument mówi właśnie o wierze - wyjaśnia w rozmowie z IAR redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. Jak dodaje, ta publikacja to wskazówka na rolę wiary dziś. Jest tam jednak i nawiązanie do historii. Wiara jest tu prezentowana w nawiązaniu do historii biblijnej. Papież pokazuje też, jak ważna jest wiara dla każdego wierzącego. Daje konkretne wskazówki, jak ją rozwijać - podkreśla rozmówca IAR.

W nowej encyklice bardzo ważne są fragmenty o tym, co to znaczy wierzyć i o aktualnych zagrożeniach dla wiary. Tutaj widać wyraźne piętno Benedykta XVI - podkreśla Marcin Przeciszewski. W encyklice napisano bowiem, że jednym z największych obecnych niebezpieczeństw dla spraw duchowych jest relatywizm. "To typ myślenia, który nie uznaje żadnej prawdy obiektywnej" - zauważa Marcin Przeciszewski. Wcześnie często na to zagrożenie wskazywał Benedykt XVI.

Sam papież Franciszek mówi o tej encyklice: "To mocny dokument". Warto dodać, że dotychczas żaden z następców świętego Piotra nie wydał tak szybko encykliki. Dokument, który ma dziś być zaprezentowany, będzie opublikowany zaledwie w cztery miesiące po tym, jak Franciszek został papieżem.

Warszawska prezentacja encykliki odbędzie się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

IAR

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB