Czwartek, 20 września 2018

Strzeż się chciwości - XVIII niedziela zwykła

2013-08-04 20:48:14 (ost. akt: 2013-08-04 21:00:26)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W dzisiejszej Ewangelii czytamy o chciwości i zbytniej ufności w zabezpieczenie materialne. Co to znaczy, że mamy gromadzić skarby w Niebie?

EWANGELIA NA XVIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK C, Łk 12,13-21:

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: „Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem”. Lecz On mu odpowiedział: „Człowieku, któż Mnie ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami?” Powiedział też do nich: „Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia”. I opowiedział im przypowieść: „Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów. I rzekł: Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj! Lecz Bóg rzekł do niego: Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował? Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem”.JEZUS KONTRA JANOSIK


Ks. Piotr SrogaCzy Janosik to pozytywna postać? W powszechnej opinii – tak. Odbierał bogatym i dawał biednym. Tak przynajmniej głosi legenda. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że był zwykłym zbójem. Kradł posiadającym dobra przez nich zgromadzone i rozdawał leniwym i nieudacznikom. Jest coś takiego w myśleniu wielu chrześcijan, że generalnie odbierają dobrobyt, bogactwo jak wielkie zło i chętnie rozdysponowaliby cudzym majątkiem.
Przed moją plebanią pojawiają się ludzie wyciągający rękę po pieniądze. Chleb i konserwa już nie są w modzie. Wymyślając różne niesamowite historie chodzą od domu do domu, żeby wyłudzić trochę grosza na wódkę i papierosy. Czasem przychodzą szczerze potrzebujący, ale ich jest może 10%.
Słowa wypowiedziane w dzisiejszej Ewangelii przez Jezusa, skierowane zostały do człowieka, który nie posiadał spadku, ale go żądał. Myśl zawarta w biblijnej tekście nie jest wymierzona przeciw posiadaniu, ale przeciw pewnemu rodzajowi posiadania. „Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem”. Można bowiem zapomnieć, iż każda rzecz, oprócz wymiaru indywidualnego, posiada także wymiar społeczny. Być bogatym przed Bogiem można jedynie realizując przykazanie miłości. Ona zaś urzeczywistnia się w czynieniu dobra naszym bliźnim. Trudno zrealizować to zadanie nie dzieląc się posiadanymi przez nas dobrami. Grzechem i antytezą tej miłości jest obojętność na krzywdę człowieka, którego spotykamy na naszej drodze. Janosik rabował, a Jezus mówi o wolnym akcie każdego z nas. Janosik rabował innych, a Jezus prosi, aby każdy z nas dokonał rabunku kawałka swego świata na rzecz potrzebujących. W ten sposób odbywa się w naszych sercach walka między chciwością a wspaniałomyślnością i szczodrością. Wszystko jednak w wolności – ofiarowanej przez Stwórcę.

ks. Piotr Sroga


ŚWIECKIM OKIEM:

W ilu rodzinach są takie sytuacje jak w niedzielnej ewangelii. 20 lat temu poszło o spadek. Wujek z Ameryki przesłał 5000 dolarów, ale pieniądze nie dotarły, bo ciotka położyła łapę na wszystkim i do dzisiaj rodzina nie odzywa się do siebie. I przychodzą do Jezusa i się żalą. A Jezus mówi. „Ludzie, te 5000 dolarów to drobiazg. Wy jesteście chorzy na chciwość! I ta ciotka, co wzięła te pieniądze i Ty, co nic nie dostałeś, wy jesteście chorzy na chciwość!”
Jezus mówi: Strzeżcie się wszelkiej chciwości. Uwaga „wszelkiej”. Chciwość może być różna: Można chcieć mieć luksusowy dom, żonę o urodzie modelki, dzieci wyjątkowo zdolne. Można bowiem sobie boga zrobić ze zdrowia, z męża, z dzieci, z urody. A chciwość przecież zawsze prowadzi do bałwochwalstwa. „Szukajcie tego, co w górze”. Tym zajmuje się Jezus: prawdą, miłością, życiem wiecznym.

bet

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #1162680 | 94.42.*.* 6 sie 2013 10:09

    ostatni look w lustrze przed wyjściem z domu :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz