Niedziela, 24 czerwca 2018

Bóg cieszy się z nawróconego grzesznika - XXIV Niedziela Zwykła

2013-09-15 12:34:03 (ost. akt: 2013-09-15 08:43:06)

Podziel się:

Rembrandt, Powrót syna marnotrawnego

Rembrandt, Powrót syna marnotrawnego

Autor zdjęcia: wikipedia.org / public domain

W dzisiejszej Ewangelii Bóg pokazuje, jak łatwo przychodzi nam oceniać innych. Potrafimy oburzać się na czyjeś złe postępowanie, ale z tego oburzenia rzadko kiedy wypływają dobre owoce, np. modlitwa za osobę, która zbłądziła.

Ewangeliza, Łk 15,1-10:
Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: "Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi". Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: "Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła». Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. Albo jeśli jakaś kobieta mając dziesięć drachm zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam». Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca".


RADOŚĆ NAWRÓCENIA


Jak wielka jest radość wypływająca ze źródła Bożego przebaczenia. Tej radości nie może nam dać duch tego świata, nawet za największe pieniądze, nawet wtedy, gdy oferuje nam najbardziej wyszukane przyjemności. Tej radości nie odbiorą nam niesprzyjające sytuacje, wydarzenia i relacje. Ta radość leczy depresję serca.
Bóg cierpi, gdy człowiek gardzi łaską Jego przebaczenia. Mimo wszystko wytrwale szuka człowieka, idzie za nim jak cień. Nie męczy się grzesznością człowieka. To grzesznik zmęczony swą nieprawością, ogromnie cierpi, traci smak, wartość i sens życia.
Bóg raduje się nawróceniem człowieka, jego nieustannymi powrotami z krainy zła, ciemności, lęku, osamotnienia i zagubienia. Wzrusza się pokornym wyznaniem człowieczej grzeszności i słabości. Właśnie wtedy uzdrawia, umacnia, uświęca i pociesza. Był o tym przekonany św. Ambroży (340-397): „Jeśli ranę uleczyć pragniesz, to Jezus jest lekarzem! Jeśli gorączka cię trawi, to Jezus jest źródłem! Jeśli ciąży nieprawość, to Jezus jest sprawiedliwością! Jeśli szukasz pomocy, to Jezus jest mocą! Jeśli śmierci się lękasz, to Jezus jest życiem! Jeśli tęsknisz za niebem, to Jezus jest drogą! Jeśli z kręgu ciemności uciekasz, to Jezus jest światłem! Jeśli szukasz pokarmu, to Jezus jest chlebem!”.
ks. Tadeusz MarcinkowskiŚWIECKIM OKIEM: Doświadczeniem każdego człowieka zmierzającego do świętości jest to, że przychodzi mu w konfesjonale dziesiątki, może nawet setki razy wyznawać jeden i ten sam grzech. To wymaga wielkiej pokory i siły by zwalczyć pokusę i nie powiedzieć sobie: „To już nie ma sensu! Ile można w kółko do tego wracać!”. Niekiedy dopiero doświadczenie swojej bezsilności w walce z alkoholem, narkotykami, nieuczciwością, czy jakąkolwiek inną słabością prowadzi do zrozumienia tej ewangelicznej prawdy, że tylko Bóg jest moim wyzwolicielem.
Czasami trzeba zejść na samo dno, doświadczyć własnej niemocy, aby rozbić iluzję i pokazać, że istotą problemu nie jest seks, alkohol, czy chciwość, ale pycha i wiara we własne siły.Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. luke #2228916 | 87.207.*.* 23 kwi 2017 13:23

    Być naocznym świadkiem tego jak te słowa zaczynają się dziać w czlowieku, w srodku to jest niesamowite zjawisko. Skok na bungee to jest nic, to bardziej przypomina powrot ze smierci klinicznej .. A im dluzej sie na to czekalo tym wieksze jest efekt WOW . :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz