Piątek, 20 lipca 2018

Wytrwałość i wierność ocala

2013-11-17 09:33:36 (ost. akt: 2013-11-17 09:49:57)

Podziel się:

Tylko odważnie krocząc przez życie, mamy szansę przeżyć je zgodnie z Planem Boga i odnaleźć szczęście.

Tylko odważnie krocząc przez życie, mamy szansę przeżyć je zgodnie z Planem Boga i odnaleźć szczęście.

Autor zdjęcia: screenshot z serwisu YouTube.com /standardowa licencja YT

W Ewangelii na dzisiejszą niedzielę czytamy o tych, którzy będą podszywać się pod Jezusa, byśmy za nimi szli. Jezus przypomni też o wojnach, prześladowaniach, cierpieniu, o dawaniu świadectwa. Mamy się nie bać. Przypomina nam też, że dostaniemy potrzebną mądrość.

Ewangelia na 33 Niedzielę Zwykłą, Rok C, Łk 21,5-19:

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: „Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. Zapytali Go: „Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?” Jezus odpowiedział: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod Moim Imieniem i będą mówić: «Ja jestem» oraz: «Nadszedł czas». Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: „Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.OBIETNICA JEZUSA TO PRZYSIĘGA


Jedną z ważnych form modlitwy chrześcijańskiej jest medytacja. Wielu z nas uważa pewnie, że nie potrafi medytować. Mamy utarty schemat, że jest to taka modlitwa dla bardziej wtajemniczonych. Jednak, gdy uważnie przyjrzymy się naszemu życiu, możemy dostrzec, że świetnie medytujemy. Świetnie medytujemy nasze trudności, przeciwności losu, niepowodzenia itp. Gdy popadamy w kłopoty „mielimy” w głowie zaistniałą sytuację, rozpatrujemy ją z różnych stron, zwracamy uwagę na najdrobniejsze detale i szukamy rozmaitych dróg rozwiązania. Dokładnie to samo mamy czynić ze Słowem, które Bóg do nas kieruje. Tylko On i Jego dzieła zasługują na medytację. Kiedy natomiast nadmiernie medytujemy spotykające nas zło, w nieświadomy sposób zamiast Bogiem napełniamy się lękiem. Lęk i strach to ulubiona broń Złego, pragnącego wyprowadzić nas na bezdroża naszego człowieczeństwa.
Myślę, że kiedy dzisiaj Jezus objawia swoim uczniom prawdę o czekających ich prześladowaniach i zdecydowanie wzywa: „Nie trwóżcie się!”, to przypomina, żeby bardziej, niż nad dziejącym się wokół złem skupić się na Nim, Jego obecności i obietnicy. Obietnica Chrystusa to nie jest zwykłe słowo – to przysięga, którą daje Zbawiciel, a więc Ten, który zawszy potrafi nas wyprowadzić, z po ludzku sądząc, beznadziejnych sytuacji. Nie znaczy to, że mamy być naiwni i lekceważyć zagrożenia, bo życie jest święte i zawsze należy go bronić. Podobnie też nikomu nie wolno deptać naszej osobowej godności. Chrystus daje nam swoją obietnicę na czas trudności i prześladowań, byśmy znajdując się w takich sytuacjach nie dali się wyprowadzić na manowce pobudzonej lękiem wyobraźni, lecz z chłodem i kalkulacją naukowca chwycili się tego, co najbardziej pewne, a więc Jego Słowa.

ks. Hubert Tryk

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB