Piątek, 20 lipca 2018

I niedziela Adwentu

2013-12-01 11:41:10 (ost. akt: 2013-12-01 11:52:36)

Podziel się:

Cztery tygodnie Adwentu uczą nas przygotowania serca na przyjęcia Boga.

Cztery tygodnie Adwentu uczą nas przygotowania serca na przyjęcia Boga.

Autor zdjęcia: sxc.hu

"Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie" - wzywa nas Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Rozpoczynamy Adwent.

EWANGELIA NA I NIEDZIELĘ ADWENTU, ROK A, Mt 24,37-44:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie”.ADVENTUS


Ks. Janusz SamselAdwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie) rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Obejmuje cztery kolejne niedziele. To czas porządkowania wnętrza poprzez rekolekcje i spowiedzi. Oznacza przygotowanie do powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów i do uroczystości Narodzenia Pańskiego.
Zbliżanie się do Boga i świętości wymaga czujności wobec wielorakich zagrożeń duchowych. Czas radosnego oczekiwania nie wyklucza charakteru ascetycznego i pokutnego tego okresu. Dążenie do osobistej przemiany i walka ze słabościami oraz grzechami pozwalają na dobre przygotowanie do spotkania z Chrystusem. Kościół modli się słowami „Marana tha” – „Przyjdź, Panie Jezu”. Przez postacie Starego i Nowego Testamentu Bóg przygotowywał świat na przyjście Jego Syna. Najdoskonalszym wzorem w oczekiwaniu i przyjmowaniu Boga jest Najświętsza Maryja Panna. Jej postawę przybliżają msze roratnie, na które dzieci przynoszą lampiony. Nadchodzący Jezus Chrystus jest tym, który rozświetla mroki zła i grzechu w naszym życiu.

ks. Janusz Samsel
Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB