Sobota, 15 sierpnia 2020

Solidarność młodych

2013-12-28 13:35:48 (ost. akt: 2013-12-28 13:40:49)

Podziel się:


Spotkanie Młodych w Rzymie, 2012 rok. Grzegorz pierwszy z lewej.

Spotkanie Młodych w Rzymie, 2012 rok. Grzegorz pierwszy z lewej.

Autor zdjęcia: G. Mackiewicz

Z Grzegorzem Mackiewiczem (23 l.), studentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej o Europejskich Spotkaniach Młodych, dzieleniu się wiarą, spotkaniu z Bogiem i drugim człowiekiem

-Twój pierwszy wyjazd na Europejskie Spotkanie Młodych to Berlin?


Do Berlina pojechałem z namową kolegów, nie wiedziałem co mnie czeka. Usłyszałem ogłoszenia. Nie wiedziałam, czego się spodziewać. Berlin –coś , co warto zobaczyć. Najpierw ciągnęło mnie to, że można wyjechać za granicę, zobaczyć ciekawe miasto. Potem w czasie przygotowań można było poczuć ducha Taize – modlitwy w ciszy, skupieniu, modlitwy wspólnej, śpiewów. Spotkania przygotowujące nakreśliły, co nas czeka – zwiedzanie zeszło na drugi plan. Ważne było dzielenie się wiarą z innymi uczestnikami.

- Berlin, potem Rzym…


Berlin to miasto historia. Przyciągnęła mnie chęć zobaczenia papieża, Włochy, Rzym, Watykan, Na spotkanie się z papieżem w Polsce czekałbym co najmniej kilka lat. Myślałem :„Wow, spotkanie i modlitwa z papieżem”. Zima i 50 tysięcy młodych ludzi na placu Świętego Piotra – miło to wspominam. Już spotkanie z ludźmi w Berlinie było impulsem, by trwać w tym, co dają spotkania Taize, zachęcać innych, dzielić się tym, czego się doświadczyło, uczestniczyć w spotkaniach, trwać w tym. Zawiązała się wspólnota.

-Berlin i Rzym to były bardziej spotkania z człowiekiem czy z człowiekiem i Bogiem?


Taize to przede wszystkim spotkania z człowiekiem, Pan Bóg jest pomiędzy ludźmi. Bracia z Taize zachęcają, by tworzyć więzi solidarności z ludźmi z innych krajów, by nie dzielić ludzi. Mamy nawiązać kontakt, być otwartymi. Są wśród nas ci, którzy mają inną wiarę. Może Maryja jest trochę na boku. Ale mamy jednego Boga – razem potrafimy się modlić, śpiewać. Szanujemy się nawzajem.

- Jakie były parafie, do których trafiłeś?


W Berlinie i Rzymie trafiłem do parafii protestanckich, ewangelickich. Nie mieliśmy mszy świętej codziennie, mimo że była przewidziana w planie. W Berlinie ciężko było o katolików. Bez księdza katolickiego nie było mszy, ale mieliśmy czuwania modlitewne.

- Za pierwszym razem jechałeś jako uczestnik, rok temu i teraz jako organizator wyjazdu z Olsztyna. Bycie organizatorem zmienia nastawienie do wyjazdu do Strasburga?


Jest odpowiedzialność za to, by przekazać młodym ludziom to, czego się doświadczyło i poznało. Odpowiadałem za spotkanie przygotowujące do wyjazdu – spotykaliśmy się co tydzień w kortowskim kościele na czuwaniach modlitewnych.
Ważne było dla mnie przygotowanie duchowe, pokazanie, że jedziemy przede wszystkim na modlitwę, spotkać się z Bogiem przez ludzi, a nie tylko zwiedzać kraj czy fajnie bawić się w sylwestra.

- Jak zachęcałeś do wyjazdu?


Dbałem o oprawę, m.in. przygotowanie śpiewów, nakreślenie tego, co nasz czeka. Spotkania miały wprowadzać w modlitwę Taize – rozważania, modlitwa w ciszy i modlitwa wspólna, śpiewy.


- Jaką grupę przygotowałeś?


Moja grupa to 18 osób , głównie studentów. Łączymy się z innymi grupami z Olsztyna i okolic. Jedziemy jednym autokarem – razem 50 osób. Wyjeżdżamy 27 grudnia, 28 grudnia będziemy na miejscu. Już pierwszego dnia wieczorem są pierwsze spotkania, a wcześniej przydział na nocletgi – do rodzin, klasztorów.

- Jaki jest temat tegorocznego spotkania w Strasburgu?


W tym roku kontynuowany jest temat o więzach solidarności. Solidarność była tematem ze spotkania w Rzymie.


- Jakie masz oczekiwania?


Chciałbym ujrzeć z bliska, jak to spotkanie wygląda – m.in. przez animację spotkań. Moja grupa 18 osobowa zgłosiła się do tzw. grupy pracy. Chcemy wspierać uczestników, nie tylko uczestniczyć w spotkaniach. Spotkania w końcu organizujemy dla siebie sami. To wolontariat , dawanie siebie. Może stracimy np. jakiś punkt programu, modlitwę – ale pomożemy innym, np. w sprzątaniu, kierowaniu ruchem. To solidarność.

Rozmawiała Anna Wysocka


Europejskie Spotkanie Młodych – Strasburg:

Kolejne Spotkanie Europejskie odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2013 do 1 stycznia 2014 roku w Strasburgu. Wspólnota z Taizé przygotowuje to spotkanie na zaproszenie diecezji katolickich i kościołów protestanckich położonych po obu stronach Renu. Zgromadzi ono dziesiątki tysięcy młodych ludzi pragnących uczestniczyć w kolejnym etapie „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”, zainicjowanej przez Brata Rogera w końcu lat siedemdziesiątych.
Młodzi ludzie z całej Europy i z innych kontynentów zostaną przyjęci przez parafie, wspólnoty i mieszkańców tego regionu.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB