środa, 26 września 2018

Miłujcie waszych nieprzyjaciół

2014-02-24 09:36:51 (ost. akt: 2014-02-24 10:16:06)

Podziel się:

Ewangelia wzywa nas do życia miłością - do kochania Boga, otwierania się na Jego miłość, uczenie się miłości od Niego i do kochania tą miłością siebie i innych.

Ewangelia wzywa nas do życia miłością - do kochania Boga, otwierania się na Jego miłość, uczenie się miłości od Niego i do kochania tą miłością siebie i innych.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Jak modlić się za prześladowców? Wybaczać? Uczyć się kochać tych, którzy nas nie kochają? Zapraszamy do rozważenia niedzielnej Ewangelii.

EWANGELIA NA VII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK A, Mt 5,38-48:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb». A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nastaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.Uczyć się miłości


Ks. Krzysztof BumbulW minioną niedzielę Jezus przekazał nam istotę Bożego Prawa. Dobrze wiemy, że Prawo Jezusa, które było uzupełnieniem Starego Testamentu sięgało również do wnętrza człowieka, do jego zamiarów i myśli. Jezus powiedział konkretnie, że grzeszy nie tylko ten, kto popełnia zło fizyczne, ale także ten, kto w sercu planuje to zło uczynić.
Ostatnio spotkałem studenta, z którym próbowałem rozmawiać o nowościach technicznych dotyczących zapisu dźwięku muzycznego, multimediów i sprzętu audio. Rozmowa się nie kleiła. Młody człowiek przez chwilę słuchał, ale szybko okazał znużenie. Okazało się, że w tej kwestii nie miał żadnej wiedzy ani doświadczenia. Posiada starą, prostą komórkę, z której z trudem korzysta. Aż się nie chce wierzyć. Piszę o tym dlatego, że w każdej innej dziedzinie może dokonać się podobne uwstecznienie albo ignorancja. W dziedzinie duchowości, pobożności, moralności, wierności także!
Jako chrześcijanie jesteśmy zobowiązani do przebaczania zła. Nikt jednak nie zwolnił od jego identyfikacji i nazywania grzechu po imieniu. Dziś, kiedy zanika pojęcie grzechu wszyscy mamy problem z oddzieleniem dobra od zła. Wielu ludziom grzech kojarzy się jedynie z jakimś rodzajem dyskomfortu.

W niedzielnej Ewangelii Jezus prosi nas: „Nie zwalczajcie zła złem. Daj temu, kto Cię prosi. Kochajcie waszych wrogów. Słońce Ojca niebieskiego wschodzi tak samo nad dobrymi i złymi”. Te wspaniałe zalecenia pomagają bardzo porządkować nasze życie społeczne, a bliżej: sąsiedzkie, a nawet rodzinne. Ostatnio w mojej parafii w Wójtowie dowiedziałem się, że na sali sądowej po obu stronach temidy spotkają się ojciec i syn. To bardzo przykre, że sprawy rodzinno-finansowe musi rozsądzać sąd. Kiedyś ten ojciec z miłością trzymał na rękach ukochanego syna jako malutkiego chłopca w czasie udzielania chrztu świętego…

Jezus mówi o przebaczeniu w kontekście pewnego ustąpienia ze swojej racji, Chyba najtrudniej naukę Jezusa wprowadzić w życie swojej rodziny, sąsiedztwa, parafii.
Moja Mama od roku zmaga się z chorobą nowotworową – to mój egzamin z bycia synem. Moi parafianie borykają się z licznymi kłopotami i dylematami – to sprawdzian dla mojego duszpasterstwa.

ks. Krzysztof Bumbul


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB