Piątek, 15 listopada 2019

Środa Popielcowa

2016-02-10 12:00:00 (ost. akt: 2016-02-24 10:39:23)

Podziel się:

Posypanie głowy popiołem jest symbolem naszego wewnętrznego poddania się Woli Boga.

Posypanie głowy popiołem jest symbolem naszego wewnętrznego poddania się Woli Boga.

Autor zdjęcia: Oxh973 / wikipedia.pl

Dziś rozpoczyna się w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu.

Środa Popielcowa rozpoczyna liturgiczny okres pokuty i czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.


W czasie liturgii mszy świętej w Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. W Kościele pierwszych wieków biskup naznaczał w ten sposób jedynie tych, którzy czynili publiczną pokutę i aż do Wielkiego Czwartku byli wyłączeni ze wspólnoty. Z czasem obrzęd ten stał się znakiem postu i pokuty, odprawianej prywatnie przez wszystkich wiernych, w łączności z innymi członkami Kościoła. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie i w Grecji. W liturgii pojawił się on w VIII w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele.

W Środę Popielcową, w trakcie posypywania głów popiołem, kapłan wypowiada słowa z Pisma Świętego. Ma do wyboru dwa zdania. Jeśli usłyszymy: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" (Rdz 3,19), uświadamiamy sobie własną słabość, ułomność, przemijanie. A jeśli: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!" (Mk 1,15), przypominamy sobie, ile jeszcze mamy w sobie zła, jaka praca nas czeka. Wspólnym mianownikiem tych dwóch biblijnych zdań jest zdanie się na Boga.

Liturgia Słowa mszy świętej przypomina dzisiaj o modlitwie, poście i jałmużnie, o przemianie serca.


Dzisiejsza Środa Popielcowa jest obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Republice Środkowej Afryki (RŚA) oraz ustania prześladowań chrześcijan na świecie.

W Środę Popielcową - zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta).Oprac. na podstawie: liturgia.wiara.pl; brewiarz.pl

Warto przeczytać Orędzie Ojca Świętego na Wielki Post

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB