środa, 26 września 2018

Episkopat wybrał przewodniczącego i zastępcę

2014-03-13 15:14:32 (ost. akt: 2014-03-13 15:34:33)

Podziel się:

Arcybiskup Stanisław Gądecki został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Arcybiskup Stanisław Gądecki został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Autor zdjęcia: Paterm/wikipedia.org/lic. CC

Biskupi zebrani na 364. zebraniu plenarnym Episkopatu wybrali nowego przewodniczącego Konferencji i jego zastępcę.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, został 12 marca mianowany przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Na stanowisko zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski biskupi wybrali 13 marca abp. Marka Jędraszewskiego, metropolitę łódzkiego. Nowy przewodniczący zastapi arcybiskupa Józefa Michalika, który swoją funkcję pełnił 10 lat.


Abp Gądecki jest członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa, członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, członkiem Rady Programowej KAI. Metropolita poznański jest także przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r.

Urodził się 19 października 1949 r. w Strzelnie (woj. poznańskie), święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 r. w Gnieźnie z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Studiował biblistykę w Rzymie i Jerozolimie, w 1982 r. uzyskał doktorat z teologii biblijnej.

1 lutego 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, a 25 marca 1992 r. udzielił mu sakry biskupiej. Dziesięć lat później – 28 marca 2002 r. – został ustanowiony arcybiskupem metropolitą poznańskim. Jego dewizą biskupią są słowa „Czynem i prawdą”.

Metropolita poznański od 2006 roku przewodniczy Komisji ds. Duszpasterstwa Episkopatu Polski, która co roku opracowuje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce.

Abp Gądecki jest zdania, że odpowiedzią na wyraźne przejawy sekularyzacji i ateizacji musi być głoszenie kerygmatu, czyli podstawowych prawd Ewangelii, zwłaszcza wśród osób dorosłych, małżeństw i całych rodzin.

Jak powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną: "Priorytety to: młodzież, rodzina, powołania i troska o ubogich. To są cztery sprawy, które wydają mi się centralne w podejmowaniu na przyszłość. Nikogo nie wykluczamy, każdego chcemy przygarnąć, do każdego też wychodzimy z życzliwością. Myślę, że taki ten Kościół powinien być: wychodzący do każdego, niezależnie od tego, czy on jest dobrej czy złej woli dlatego, że Pan Bóg kocha dobrych i złych, a Kościół musi naśladować działanie Boże".


Źródło: episkopat.pl/info.wiara.pl/ekai.pl
Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB