Piątek, 26 lutego 2021

Nasza góra Tabor

2014-03-16 10:10:21 (ost. akt: 2014-03-16 10:22:17)

Podziel się:

Widok na górę Tabor

Widok na górę Tabor

Autor zdjęcia: public domain/wikipedia.org

Ewangelia II niedzieli Wielkiego Postu zabiera nas razem z Piotrem, Jakubem i Janem na górę Tabor, gdzie możemy ujrzeć chwałę Boga. Czy próbujemy w życiu stawiać namioty, by coś dla siebie zatrzymać?

EWANGELIA NA II NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU, ROK A, Mt 17,1-9:

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”. Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!” Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: „Wstańcie, nie lękajcie się!” Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im mówiąc: „Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie”.


DLACZEGO BÓG MI TEGO NIE DAJE?


ks. Wojsław CzupryńskiSą takie momenty w życiu, kiedy pragniemy, aby czas się zatrzymał. Przeżywamy szczęśliwą miłość, mamy kochającą rodzinę, przyjaciół, zdrowie, pracę, zabezpieczony byt. Piotr Apostoł też miał taki moment: W Jezusie odkrył sens życia, a na górze Tabor zobaczył go w blasku Bożej chwały. Ma to wszystko na wyciągnięcie ręki i szczerze stwierdza: „Fajnie, że tu jesteśmy. Postawmy trzy namioty”. Namiot to symbol ochrony, zabezpieczenia. Rozbić obóz, to nic innego, jak się zatrzymać, by delektować urokliwym miejscem i chwilą.

My też stawiamy namioty, by zabezpieczyć swoje szczęśliwe chwile. Kobieta zakochała się w mężczyźnie, mężczyzna w kobiecie i biorą ślub. A potem stawiają sobie namiot – kupują mieszkanie, budują dom. A potem jeszcze garaż – namiot na samochód i piękną garderobę (albo przynajmniej dużą szafę) – namiot na ciuchy; i lodówkę – namiot na jedzenie. Ktoś zapyta: „I cóż w tym złego? Dorobili się uczciwie tego domu, samochodu, mają fajne ciuchy. Przecież to nie grzech!” Tak, to nie grzech. Choć pokusa, by z tego wszystkiego uczynić sens życia może w zaskakujący sposób się objawić i usidlić serce.

Jezus mówi do Piotra: „Nie ma żadnego stawiania namiotów”. My się tutaj, na tym świecie, nie możemy za bardzo urządzać, rozbijać nie wiadomo jakiego obozowiska. Z góry Tabor trzeba zejść. Czasami sam Bóg wytrąca nas z tego błogostanu. Nierzadko na drodze terapii szokowej. Przez utratę pracy, chorobę, poważny wypadek.

Jak to dobrze, że Pan Bóg nie wysłuchuje wszystkich naszych próśb i nie spełnia wszystkich naszych pomysłów na życie. Pan Bóg ma z nami taki sam dylemat, jaki mają rodzice prawdziwie kochający swoje dzieci. Dziecko mówi: „Tato, tato! Kup mi tę nową komórkę”. No i tata się zgadza. Potem jednak widzi, że dziecko dostało komórkę i głupieje. „Tato, tato kup mi jeszcze ten nowy komputer”. I ten sam Ojciec, który może jest zamożnym człowiekiem i mógłby nawet dwadzieścia takich komputerów kupić, odpowiada: „Nie kupię Ci, synku”.
Może właśnie dlatego Bóg nie daje nam wszystkiego, czego pragniemy i o czym marzymy, a czasem nawet wyrywa nas z misternie urządzonego na tym świecie błogostanu. Tak było w przypadku Abrahama. Dożywał spokojnej starości w dobrobycie w rodzinnej atmosferze. I nagle słyszy Boże wezwanie: „Abrahamie wyjdź z Twojej ziemi rodzinnej”.
Dziękujmy Panu Bogu za nasze góry Tabor, ale także za te wszystkie momenty, kiedy trzeba było z niej schodzić, by iść dalej, na Golgotę, ku zbawieniu.

ks. Wojsław Czupryński

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. iza #1355061 | 212.182.*.* 21 mar 2014 10:13

    wspaniałe wyjasnienie ewangelii

    ! - + odpowiedz na ten komentarz