Wtorek, 18 września 2018

Misterium w Hosianum - Pokazać miłość Boga

2014-03-29 13:03:56 (ost. akt: 2014-03-30 21:55:16)

Podziel się:

Zdjęcie z próby przed Misterium.

Zdjęcie z próby przed Misterium.

Autor zdjęcia: Dawid Hulecki

Co nasze życiowy problemy i wybory mają wspólnego ze śmiercią Jezusa? O Misterium Męki Pańskiej w WSD Hosianum opowiadają tegoroczni aktorzy.

- Kolejny raz klerycy III roku WSD Hosianum przygotowują Misterium Męki Pańskiej. Można już mówić o tradycji?

Kamil Młyński: Od kilku lat wspólnota roku III przygotowuje Misterium Męki Pańskiej. Wydaje mi się, że to cykliczne wydarzenie można określić mianem tradycji, ponieważ z roku na rok zainteresowanie Misterium wzrasta, o termin pyta coraz więcej osób, wielu też próbuje dowiedzieć się, jaki będzie motyw przewodni Misterium w danym roku.

W tym roku Misterium Męki Pańskiej, wychodząc naprzeciw większemu zainteresowaniu, będzie wystawiane przez 3 dni, są to: niedziela 30 marca o godz. 14:00, poniedziałek 31 marca w godzinach 11:00 i 17:00 oraz wtorek, 1 kwietnia o godz. 10:30. Miejscem jest jak zwykle aula nr 15 olsztyńskiego Wydziału Teologii (ul. Hozjusza 15).

- Jak duża grupa przygotowuje tegoroczne misterium? Są to tylko klerycy 3 roku?


Kamil Młyński: W tegorocznym Misterium bierze udział około 15 osób. Nie są to oczywiście wyłącznie klerycy III roku - nasza wspólnota liczy jedynie 6 osób. Nieoceniona jest pomoc kolegów z innych seminaryjnych roczników, a także współpraca ze studentkami Wydziału Teologii, bez których udziału ciężko byłoby odegrać role żeńskie.

- W poprzednich latach scenariusz łączył wydarzenia sprzed 2000 lat ze współczesnymi problemami, grzechami. Czy tak będzie także w tym roku?

Kamil Młyński: Misterium Męki Pańskiej zasadniczo można wystawiać na dwa sposoby: stricte historycznie bądź zastosowując elementy współczesne. W tym roku zdecydowaliśmy się na połączenie obu możliwości przekazu, przez co chcemy ukazać, w jaki sposób możemy przyczyniać się do krzyżowania Chrystusa dziś, w tej rzeczywistości, w jakiej żyjemy. Nie zabraknie oczywiście nawiązań historycznych, jednakże o szczegółach wolałbym nie mówić, a tym samym zaprosić do udziału w wystawianym przez nas Misterium.

- Czego możemy się spodziewać, przychodząc na inscenizację?

Mateusz Spakowski: Przede wszystkim należy spodziewać się atmosfery modlitwy i skupienia, ale w tym przypadku myślę, że należy też nastawić się na bardzo pozytywny odbiór prezentowanych postaci, bo muszę przyznać, że każdy z aktorów wnosi w to przedsięwzięcie coś wyjątkowego. Każda z kreacji aktorskich będzie zawierała fragment nas samych.

Kamil Młyński: Myślę, że możemy zobaczyć po prostu siebie, w różnych wydarzeniach naszego życia, w rozmaitych decyzjach, które podejmujemy. Mam nadzieję, że skłoni to do refleksji nad własną życiową postawą, nad wyborami, które każdego dnia podejmujemy.

- Czy męka Chrystusa może jeszcze poruszyć współczesnego człowieka?

Kamil Młyński: Męka Jezusa jest wydarzeniem trudnym i poruszającym, jednakże niosącym ogromną nadzieję. Jest to nadzieja poranka Zmartwychwstania.

- Czym dla Was jest misterium, które przygotowujecie?

Mateusz Spakowski: Misterium, które przygotowujemy, jest dla mnie okazją do przeniesienia się w czasy, które były decydujące dla ludzi wierzących. To wtedy dokonały się najważniejsze wydarzenia w dziejach świata: męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Jednocześnie jest to okazja do uczczenia w ten sposób tego, do wydarzyło się ponad 2000 lat temu. Przy okazji jest to bardzo dobry moment do zacieśnienia wspólnych więzi i przyjaźni, które łączą nas, tegorocznych aktorów.

Piotr Paga: Dla mnie Misterium jest pamiątką tego, co się wydarzyło dwa tysiące lat temu, co miało miejsce w Jerozolimie. Dla mnie to bardzo ważne, że po raz kolejny w moim życiu mogę przeżywać Misterium, a tym roku jeszcze bardziej, gdyż z moim rocznikiem jesteśmy odpowiedzialni za jego przygotowanie.

Ilona Kruszewska (studentka II roku Prawa Kanonicznego UWM, odtwórczyni jednej z ról żeńskich): Misterium Męki Pańskiej jest dla mnie ukazaniem najpierw poprzez upokorzenie, cierpienie aż w końcu śmierć - miłości Jezusa do mnie i do każdego człowieka. Występ w tym przedstawieniu jest dla mnie emocjonalnym przeżyciem, które bardziej niż dotychczas pomaga mi w przygotowaniu się do nadchodzących świąt wielkanocnych.

- Jakie przesłanie chcecie zostawić widzom?

Mateusz Spakowski: W tegorocznym Misterium nie zabraknie licznych odniesień do współczesności, problemów, które niesie ze sobą dzisiejszy świat: eutanazja, aborcja itp. Chcemy pokazać w tym roku, że na świecie jest bardzo dużo grzechów, którymi codziennie przyczyniamy się do ponownego ukrzyżowania Jezusa. Myślę, że jest to dobra okazja do zastanowienia się nad swoim życiem. Może ktoś oglądając nasze Misterium odnajdzie siebie w odgrywanych sytuacjach.

Piotr Paga: Chcemy, aby ci którzy przyjdą na Misterium, mogli się odnaleźć w tym, co przedstawimy. Pragniemy przekazać nasze myśli, z którymi się spotykamy każdego dnia, które dotyczą naszego życia w XXI wieku.


Zapraszamy na Misterium Męki Pańskiej:

niedziela 30 marca o godz. 14:00,
poniedziałek 31 marca o godz. 11:00 i 17:00
wtorek, 1 kwietnia o godz. 10:30

miejsce: aula Wydziału Teologii, ul. Hozjusza 15

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB