Sobota, 15 sierpnia 2020

Wielka Sobota

2014-04-19 10:03:06 (ost. akt: 2014-04-18 13:01:38)
Ważnym elementem Wigilii Paschalnej jest liturgia chrzcielna. Przez chrzest jesteśmy zanurzeni w śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa.

Ważnym elementem Wigilii Paschalnej jest liturgia chrzcielna. Przez chrzest jesteśmy zanurzeni w śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Podziel się:

Wielka Sobota to dzień, w którym Kościół ponownie nie sprawuje Najświętszej Ofiary. Wieczorna msza Wigilii Paschalnej to już celebrowanie Zmartwychwstania Pańskiego.

Wokół grobu Jezusa zapadła głęboka cisza i spokój. I choć cała Jerozolima tego dnia w nieopisanej radości świętowała największe żydowskie Święto – Święto Paschy –paradoksalnie Wielka Sobota to najcichszy ze wszystkich dni na ziemi. Siódmego dnia, kiedy dopełnione zostało dzieło stworzenia, Bóg odpoczywał. W siódmym dniu naszego odkupienia, kiedy Jezus dopełnił tego, co zostało Mu powierzone przez Ojca, spoczął w grobie, czuwały zaś nad nim niewiasty, których serca rozdzierał ból. W całej historii świata ów dzień – w którym ciało Jezusa zostało złożone do grobu w ciszy i ciemności, a u wejścia zatoczono ogromny kamień - jest dniem Bożego osamotnienia. Słowo Boże, przez które wszystko się stało, leży pochowane w ciemnościach ziemi. Ta Boska cisza jest najbardziej brzemienną w owoce ciszą, jaką świat poznał i znać będzie. Z tej ciszy ponownie przemówi Słowo i wszystko się na nowo odrodzi.

Polska tradycja święcenia pokarmów na wielkanocny stół łączy w sobie wspomnienie żydowskiego święta Paschy, w czasie którego w ofierze składano paschalnego Baranka z ofiarą Wielkiego Piątku - nowym Barankiem –Jezusem Chrystusem, który mówił o sobie: Ja jestem życiem, Chlebem Żywym, Solą ziemi. Stąd w wielkanocnym koszyczku znajdziemy mięso, jajko (symbol życia), chleb i sól.

W Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje liturgii Eucharystii. Wigilia Paschalna, którą rozpoczyna się późnym wieczorem lub w nocy jest już celebracją dnia Zmartwychwstania.

ks. Piotr Hartkiewicz

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB