Wtorek, 17 lipca 2018

Chcemy wyjść poza schemat

2014-05-06 09:06:37 (ost. akt: 2014-05-06 09:16:11)

Podziel się:

Sabina Anna Niedbała podczas Studenckich Spotkań Kulturalnych w 2013 roku.

Sabina Anna Niedbała podczas Studenckich Spotkań Kulturalnych w 2013 roku.

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Dziś przemoc i zło dobrze się sprzedają — mówi Sabina Anna Niedbała, liderka grupy organizacyjnej kolejnych Studenckich Spotkań Kulturalnych, studentka edukacji artystycznej i teologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

— 9 maja rozpoczynają się w Olsztynie kolejne trzydniowe Studenckie Spotkania Kulturalne...


— Impreza organizowana przez studentów, a właściwie przez ludzi związanych w różny sposób z uniwersytetem. Skierowana jest głównie do ludzi młodych. Chcemy, żeby szerzyła kulturę inną niż proponowana przez współczesny świat. Impreza jest inna, z innymi wartościami. Jak są koncerty na plaży, to jest szaleństwo, ale wszystko ma mieć swoje przesłanie – szerzenie i propagowanie sensownych wartości. Nie chcę być górnolotna, ale naprawdę chodzi o dobro, piękno, miłość. Chcemy pokazać, że świat nie jest powierzchowny. To impreza skierowana do ludzi, którzy chcą się zatrzymać, zastanowić się nad życiem.

— Imprezę, oprócz Akademickiego Centrum Kultury, współorganizują: Olsztyńskie Duszpasterstwo Akademickie i Akademickie Stowarzyszenie Katolickie „Soli Deo Omnia”, czyli wspólnoty chrześcijan. Co w tym roku jest tematem przewodnim spotkań?


— Po prostu: „Poza schematem”. Ten temat jest chyba kwintesencją tego, z czym chcemy wyjść. W dzisiejszych czasach zło jest bardziej atrakcyjne. I zło i przemoc dobrze się sprzedają. Młodzi ludzie często są dziś postrzegani jako rozwrzeszczana banda, która głównie bawi się i piję. Studenci nie kryją, że w klubach nadużywają alkoholu. jednak nie wszyscy. Chcemy wyjść poza ten schemat. Chcemy pokazać, że są też inni młodzi ludzie. Zainteresowani dobrym filmem, sensowną dyskusją o świecie. Chcemy pokazać, że można być i żyć „bardziej”.


— Co zaplanowaliście na te trzy majowe dni?


— W piątek, 9 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej „Poza schematem”i wieczór poezji, równolegle w Państwowej Szkole Muzycznej z którą nawiązaliśmy współpracę, koncert Domu o Zielonych Progach.
W sobotę rano odbędzie się akcja „Z kulturą do lasu”. Będziemy sprzątać las miejski. Chcemy pokazać, że młodzież nie śmieci, ale sprząta innych. Będzie też konkurs i wspólne śniadanie
Później w różnych miejscach (m. in. Wydział Sztuki, Biblioteka Uniwersytecka) odbędą się warsztaty: bębniarskie, autoprezentacji, taneczne, malarskie. Warsztaty bębniarskie będą miały wieczorem finał na scenie. Wieczorem odbędzie się koncert na plaży kortowskiej. Wystąpią Zetaigreki z Ekipą Wyrwanych z Niewoli oraz Sandaless. W niedzielę projekcja filmu „Barwy ochronne” i dyskusja z jego reżyserem Krzysztofem Zanussim. O godzinie 14 w kościele akademickim msza święta i występ chóru akademickiego. W Akademickim Centrum Kultury dostępne są wejściówki na film i na warsztaty. Oczywiście bezpłatne.
Spotkania zakończy Bal bardzo Bardzo Kulturalny, który w Eranova poprowadzą wodzireje. Zapisy na bal zostały zakończone.

— Kto pomaga ci w przygotowaniu SSK?


— Bardzo pomaga mi Ewelina Szafałowicz. Ja odpowiadam za wernisaż, za poezję i film — Dawid Kraszewski, za poezję śpiewaną — Mateusz Kreis, za koncert sobotni — Mateusz Król i Mateusz Kosicki, za poszczególne warsztaty m.in. Kasia Szczepankowska, Ewelina Szafałowicz. Sama ekipa organizacyjna jest mniejsza niż rok temu, ale mamy ogromną pomoc od różnych osób, często anonimowych. Sporo młodych ludzi jest w to zaangażowanych i to jest budujące.
Organizowanie takiego przedsięwzięcia bardzo nas to otwiera na innych młodych ludzi. Chcemy pokazać przede wszystkim studentom, że można się zatrzymać — posłuchać poezji, podyskutować o filmie, poszaleć na koncercie – ale że wszystko ma przesłanie. To coś więcej. kiedy opowiadam innym o SSK, jedni mówią: „Wow, jakie to fajne”. Inni tylko potakują z grzeczności, ale nie są zainteresowani. Im wystarcza ich świat: komputer, Facebook i ich profil ze znajomymi. A trzeba wyjść do świata.

Rozmawiała Anna Wysocka


Szczegóły i program

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB