środa, 26 września 2018

Sanktuaria świata. Gdzie warto pojechać

2014-05-20 12:00:00 (ost. akt: 2014-05-16 23:57:12)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Wikipedia/ Agência Brasil

W pielgrzymkach bierze udział ponad 220 milionów osób rocznie. Największą liczbą pielgrzymujących może poszczycić się chrześcijaństwo — 150 milionów. Najwięcej pielgrzymek związanych jest z kultem maryjnym.

Większość miejsc pielgrzymkowych to sanktuaria poświęcone Maryi. Najliczniej odwiedzanym katolickim sanktuarium świata jest meksykańskie Guadalupe. Do wizerunku Maryi przybywa tam w ciągu roku nawet 20 milionów wiernych.

Bazylika Zwiastowania w Nazarecie


Gdzie mieści się jedno z najważniejszych dla chrześcijan miejsc? To Bazylika Zwiastowania w Nazarecie w Izraelu. Nazaret w Ziemi Świętej, w Galilei. jak mówi historia, to właśnie miejsce, gdzie stał dom rodzinny Maryi. Na początku stanęła tu świątynia w stylu bizantyjskim. Kilkaset lat później powstał tu okazały kościół w stylu romańskim. Kiedy w XII wieku Arabowie zburzyli świątynię ocalała cudem grota nadal była miejscem kultu chrześcijan. Dziś miliony pielgrzymów z całego świata mogą modlić się w Bazylice Zwiastowania, górującej nad miastem. W jej wnętrzu znajdują się najsłynniejsze wizerunki Madonny z całego świata, w tym z Jasnej Góry.

Do Lourdes po zdrowie


Jednym z najpiękniejszych na świecie jest Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes we Francji. Miejsce odwiedza rocznie ponad 6 mln ludzi z całego świata. To właśnie tutaj w 1858 roku w skalnej grocie za wsią jednej z mieszkanek ukazała się Matka Boska. Bernadetta Soubirous miała wtedy 14 lat. Przez kolejne miesiące Matka Boża ukazywała się jej 18 razy. Wkrótce w grocie pojawiło się źródło. Następnie zbudowano kamienne wanny, w których można się zanurzyć, a wokół groty zamontowano krany z wodą. Dziś to jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na świecie. To olbrzymi zespół sakralny, w skład którego wchodzi m.in. bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, plac różańcowy i grota. Jest tam też kamień na pamiątkę wizyty Jana Pawła II.

Waszyngtońskie centrum


Stany Zjednoczone mogą z kolei pochwalić się słynnym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Waszyngtonie. To największa świątynia obu Ameryk, o długości 140 metrów, jej powierzchnia to niemal 2400 mkw. W olbrzymiej dwupoziomowej bazylice i jej blisko siedemdziesięciu kaplicach i oratoriach znajdują się wizerunki zarówno Matki Bożej z Lourdes, jak i z Fatimy, Pompei, Chin i Guadalupe. Do tego sanktuarium przybywa rocznie około pół miliona pielgrzymów.

Bazylika o 18 piętrach


Sanktuarium Naszej Pani Niepokalanie Poczętej Aparecida w Brazylii to budowla, której widok zapiera dech w piersiach. Jest jedną z największych i najczęściej odwiedzanych na świecie. Ma aż 18 pięter i może pomieścić 45 tys. wiernych. Nową i starą bazylikę połączyła nowoczesna estakada. Historia sanktuarium Nossa Senhora de Conceićäo (Naszej Pani Niepokalanie Poczętej Objawionej) w Aparecidzie sięga początku XVIII wieku. Na początku XVIII wieku trzech rybaków z miejscowości Guaratingueta wyłowiło w sieci figurkę Matki Bożej, ale bez głowy. Zarzucili sieć ponownie i wyłowili brakującą głowę, która pasowała do posągu. Od tej chwili mogli liczyć na udane połowy. W podzięce w każdą sobotę mieszkańcy wioski odmawiali przed Matką Boską różaniec. Potem powstała kaplica, kościół, w końcu w latach 50. rozpoczęto budowę bazyliki.

Jedność Starego i Nowego Świata


Bazylika Matki Bożej z Guadalupe to najważniejsze sanktuarium maryjne na świecie. Bazylika ze słynnym obrazem Matki Bożej w Meksyku powstała na pamiątkę objawienia Marii z Nazaretu Juanowi Diego w 1531 roku. Od początku istnienia sanktuarium dokonują się tu cudowne nawrócenia i uzdrowienia. Dzięki okrągłemu kształtowi Bazyliki obraz Matki Bożej może być widziany z każdego punktu budowli.
Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB