Piątek, 26 lutego 2021

Sanktuaria w Polsce

2014-05-19 12:00:00 (ost. akt: 2014-05-16 23:53:35)

Podziel się:

Autor zdjęcia: www.nid.pl

Najtłumniej pielgrzymi odwiedzają sanktuaria maryjne 15 sierpnia. Odbywają się tu nabożeństwa i procesje, święcone są zioła. Takich świątyń jest w Polsce setki. Są jednak takie, do których zmierzają pielgrzymi z całego kraju.

„Liczne sanktuaria rozwijające się w przestrzeni, tworzące swego rodzaju «geografię wiary» umożliwiły otwarcie w sercach ludzkich «wewnętrznej przestrzeni», w której osoba wierząca może spotkać się z przedwiecznym Bogiem obdarzając go swoimi łaskami” — powiedział Jan Paweł II. Oto miejsca niezwykle istotne na polskiej mapie wiary.

Licheń Stary w Wielkopolsce


Złota kopuła bazyliki w Licheniu jest widoczna z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Budowa świątyni trwała do 2004 roku, ale historia jej powstania jest długa. Zaczęła się, gdy polskiemu żołnierzowi z armii napoleońskiej objawiła się Maryja i uratowała mu życie. Zgodnie z jej prośbą po powrocie do kraju powiesił jej podobiznę w lesie pod Licheniem. Modlącemu się tam pastuchowi Maryja ukazała się kilka razy. Zapowiadała wojnę, choroby, ale i dawała nadzieję. Malutki obraz Matki Bożej Licheńskiej po raz pierwszy zasłynął z cudów w połowie XIX wieku, za sprawą uzdrowień chorych na cholerę.

Jasna Góra w Częstochowie


Jasnogórski klasztor jest najbardziej znanym na świecie polskim sanktuarium. Stało się tak za sprawą obrazu Czarnej Madonny, Królowej Polski. Według podania obraz namalował św. Łukasz Ewangelista na desce ze stołu, przy którym Najświętsza Rodzina spożywała posiłki. Pielgrzymi z całego świata przybywają tu tłumnie, bo obraz słynie z wielu cudów, których wierni doświadczają od XIV wieku. Od tego też czasu wierni składają tu cenne wota dziękczynne: biżuterię, kielichy, zbroje. Można je obejrzeć w klasztornych zbiorach. Warto też zajrzeć do sali nad kaplicą Matki Bożej, gdzie znajdują się działa sztuki współczesnej, w tym 18 obrazów Jerzego Dudy-Gracza.

Ludźmierz na Podhalu


W tej najstarszej podhalańskiej wsi przed wiekami objawiła się Maryja. Pewien handlarz, zgubiwszy drogę, błagał ją o pomoc. Wybawiła go z opresji, a w miejscu jej objawienia trysnęło źródełko. Handlarz z wdzięczności zbudował w Ludźmierzu modrzewiową kapliczkę. Po jakimś czasie kapliczkę rozebrano, a figurę Matki Boskiej przeniesiono do murowanego kościoła. W 1967 roku figurę koronowano na królową Podhala. Warto tu przyjechać, by obejrzeć słynącą z cudów figurę i drewniane stacje drogi krzyżowej. Atrakcją jest też Ogród Różańcowy z 20 marmurowymi kaplicami oraz Wrota Wiary, czyli dzwon zawieszony w drewnianej konstrukcji. Oczywiście trzeba też zaczerpnąć cudownej wody ze źródełka. Niezwykle oryginalna jest też Droga Krzyżowa z labiryntem przejść, grot i kapliczek. W drodze na Golgotę wierni pokonują na kolanach schody pokutne.

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pulpa #1398597 | 79.191.*.* 19 maj 2014 15:49

    a na Warmii i Mazurach nie ma Sanktuariów godnych reklamowania? czy nazwa portalu nie wskazuje na związki z regionem w którym mieszkamy? brawo!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz