Niedziela, 24 czerwca 2018

Zakończyły się Studenckie Spotkania Kulturalne

2014-05-13 09:29:16 (ost. akt: 2014-05-13 12:02:18)

Podziel się:

Gościem spotkań był wybitny reżyser Krzysztof Zanussi

Gościem spotkań był wybitny reżyser Krzysztof Zanussi

Autor zdjęcia: KZ

Za nami VII edycja Studenckich Spotkań Kulturalnych. Hasło tegorocznych spotkań brzmiało: "Poza schematem". Jak uważa liderka grupy organizujˆącej imprezę Sabina Anna Niedbała, w Studenckich Spotkaniach Kulturalnych najważniejsi sąˆ ludzie, od których czerpiemy i uczymy się.

W piąˆtek 9 maja cykl spotkań rozpoczˆął się wernisażem w Bibliotece Uniwersyteckiej i spotkaniem poetyckim. O godz. 19 w Państwowej Szkole Muzycznej zagrał zespół Dom o Zielonych Progach, prezentujˆąc ciekawąˆ interpretację tekstów poetyckich z muzycznąˆ improwizacjąˆ.

W sobotę chętni uczestniczyli w akcji "Z kulturąˆ do lasu" oraz w warsztatach: tanecznych, malarskich, bębniarskich, wiklinowych. Wieczorem na plaży kortowskiej odbył się główny koncert. Wystąˆpili Zetaigreki z Ekipąˆ Wyrwanych z Niewoli oraz zespół Sandaless. - To było coś niesamowitego. Występ, treści, które mogliśmy usłyszeć, muzyka, radość i kontakt z widzami - twierdzi Marta Seroczyńska z grupy organizacyjnej.

W niedzielę odbyła się projekcja filmu Krzysztofa Zanussiego "Barwy ochronne" oraz spotkanie z reżyserem. Krzysztof Zanussi nawiˆązująˆc do problemów poruszonych w filmie, mówił o ich uniwersalności. Także dzisiaj stajemy przed dylematami, czy postępować sprawiedliwie, czy walczyć o prawdę, czy jesteśmy uczciwi i wierni swoim ideałom. - Tak długo walczyliśmy o wolność, a tak łatwo jąˆ sprzedajemy - powiedział Zanussi. Reżyser mówił, że często musimy podejmować walkę o sprawiedliwość, także sami ze sobąˆ. Zwrócił uwagę, by szukajˆąc dobrego filmu, ksiˆążki czy płyty, nie sugerować się opiniąˆ krytyków i liczbąˆ "gwiazdek", które łatwo kupić. Poradził zebranym to, co poradził kiedyś swojemu studentowi: Jeśli obejrzany film czy przeczytana ksiˆążka czyniąˆ cię lepszym człowiekiem, to sąˆ dobre. Reżyser mówił o potrzebie życia według triady: prawdy, dobra i piękna. Odnosił się do zdania Reagana, że prawda nie jest skomplikowana, ale jest trudna. - Czy opłaca się być uczciwym, sprawiedliwym? Nie. Ale warto być uczciwym i sprawiedliwym, zarówno w perspektywie medycznej, bo żyje się lepiej, ale zwłaszcza w perspektywie Zbawienia - zakończył swoje wystąˆpienie.

Studenckie Spotkania Kulturalne organizowały: Akademickie Stowarzyszenie Katolickie "Soli Deo Omnia", Olsztyńskie Duszpasterstwo Akademickie oraz Akademickie Centrum Kultury przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

AW

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB