Poniedziałek, 25 czerwca 2018

570 rocznica śmierci św. Bernardyna ze Sieny

2014-05-16 23:46:06 (ost. akt: 2014-05-16 23:55:06)

Podziel się:

Św. Bernardyn ze Sieny

Św. Bernardyn ze Sieny

Autor zdjęcia: materiał internauty

Franciszkanie Świeccy przy parafii św. Maksymiliana w Olsztynie serdecznie zapraszają we wtorek 20 maja na obchody jubileuszowe ku czci św. Bernardyna ze Sieny

Bernardyn ze Sieny był profesorem teologii, pełnił urząd wikariusza generalnego zakonu franciszkańskiego, brał udział w Soborze Florenckim (1439). Napisał cenne dzieła teologiczne. Zasłynął jako wspaniały mówca, w 1417 roku został mianowany kaznodzieją na całe Włochy. Przemierzając kraj głosił kazania na placach i rynkach miast. Za jego przyczyną dokonywały się cuda. Nawracał, godził zwaśnionych, naprawiał małżeństwa, wzbudzał powołania kapłańskie i zakonne. Dokonał głębokiej reformy zakonu franciszkańskiego, dając początek gałęzi zwanej obserwantami. Zmarł 20 maja 1444 roku, w wiosce San Silvestro. Jego ciało przeniesiono do Aquila, gdzie spoczywa do dzisiaj. Kanonizował go papież Mikołaj V już w roku 1450.

Św. Bernardyn wyróżniał się szczególnym nabożeństwem do imienia Jezus. Nosił je wypisane barwnie, by było z dala widoczne, na tabliczce. Każde kazanie rozpoczynał od wezwania tegoż imienia. Raz po raz przerywał przemówienie i podnosił tabliczkę w górę, a wszyscy padając na kolana oddawali hołd imieniu Jezusa.

Franciszkanie Świeccy przy parafii św. Maksymiliana w Olsztynie (koło Dworca PKP/PKS) serdecznie zapraszają we wtorek 20 maja na obchody jubileuszowe ku czci św. Bernardyna ze Sieny. Rozpoczynamy o godz. 17.30 – nabożeństwem majowym i następnie o godz. 18.00 Msza św. ku czci św. Bernardyna ze Sieny pod przewodnictwem o. Maurycego Czechlewskiego z Zakonu Braci Mniejszych. Około godz. 19.00 uczcimy Najświętsze Imię Jezus.

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB