Wtorek, 17 lipca 2018

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

2014-06-29 07:38:38 (ost. akt: 2014-06-29 08:15:29)

Podziel się:

Autor zdjęcia: sxc.hu

Piotr zwątpił, zaparł się Jezusa - ale to jego Pan uczynił Opoką. Paweł prześladował chrześcijan, po spotkaniu z Jezusem został największym ewangelizatorem. Pan nie wybierał ludzi idealnych.

EWANGELIA NA UROCZYSTOŚĆ ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA, Rok A, Mt 16,13-19:

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” A oni odpowiedzieli: „Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków”. Jezus zapytał ich: „A wy za kogo Mnie uważacie?”. Odpowiedział Szymon Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Na to Jezus mu rzekł: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego: cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.Fundamentem jest miłość


Ks. Piotr DernowskiPrzy stawianiu domu ważne są fundamenty. To kosztowny i mało efektowny etap budowy. Tony betonu wylewane w ziemię, a na zewnątrz niewiele widać. Czasami wydaje się, że budowa stoi w miejscu. Dopiero stawiane mury dają wrażenie przyspieszenia prac. Nie można jednak ulegać złudzeniu i przyspieszać robót ziemnych. Fundamenty muszą być solidne. W przeciwnym razie wznoszony budynek prędzej, czy później może się zawalić. Dobre fundamenty pozwalają na późniejsze remonty ścian.

Jezus mając w planach budowę Kościoła szukał osób, którym mógł zaufać. Wybrańcy mieli stać się fundamentami stawianego Kościoła. Jakie kryterium zastosował Jezus? Kto Jego zdaniem nadawał się do tak odpowiedzialnego zadania?
W niedzielę wspominamy dwóch z nich: św. Piotra i Pawła. Czym się wyróżniali? Patrząc na historię ich życia można dziwić się, że zyskali zaufanie Pana. Piotr - z jednej strony wyznaje wiarę w Jezusa, a z drugiej nie potrafi Go obronić podczas procesu i zdradza. Paweł - powołany na Apostoła jako wcześniejszy prześladowca Chrystusowego Kościoła. Nie byli ludźmi bez wad. Można wiele im zarzucić, ale wyróżniała ich szczególna miłość do Jezusa. Potwierdzili ją męczeńską śmiercią w Rzymie. Piotr uosabia miłość, która zdolna jest podnieść z największego nawet upadku. Paweł to znak miłości, która radykalnie odmienia życie, dzięki niej nic innego nie ma już większego znaczenia.

Historię Kościoła nie tworzą ludzie nieskazitelni, ale wybrani przez Chrystusa grzesznicy, którzy stają się mocni i święci dzięki Chrystusowej miłości. Zbudowany na tak solidnych podstawach Chrystusowy Kościół trwa i będzie trwał mimo różnych rys i ubytków, jakie w ciągu wieków pojawiają się w jego murach. Fundamentem jest Chrystusowa miłość, a nie ludzka doskonałość.

ks. Piotr Dernowski

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB