Piątek, 26 lutego 2021

Klasztor w drodze

2014-07-08 13:26:40 (ost. akt: 2014-07-08 13:32:53)

Podziel się:

Klasztor i kościół Braci Mniejszych Kapucynów w Olsztynie

Klasztor i kościół Braci Mniejszych Kapucynów w Olsztynie

Autor zdjęcia: olsztyn.kapucyni.eu

Pielgrzymować do Częstochowy i przez 14 dni doświadczyć odrobiny życia zakonnego? Niemożliwe w wersji dla świeckich? Brat Marcin Radomski opowiada o grupie „Klasztor w drodze”, która 30 lipca wyruszy na Jasna Górę w ramach Warmińskiej Pieszej Pielgrzymki.

- To pierwsza taka inicjatywa w Olsztynie. Proszę opisać, czym jest „Klasztor w drodze”?

- Spróbujemy przenieść życie zakonne na drogę. Życie zakonne jest drogą – wszystko wpisane jest w klimat drogi, wędrówki, wyboru. Życie jest drogą – są trudności, łzy, są też chwile radości. Główną ideą jest przeniesienie zakonnego stylu życia na pielgrzymkę. Chcemy dzielić się doświadczeniem modlitwy i życia wspólnotowego. Będziemy modlić się brewiarzem, jest przewidziana liturgia pokutna i zachęta do spowiedzi generalnej (z całego życia), poruszany będzie post i jałmużna. Wieczorem w czasie Apelu Jasnogórskiego zbierze się tzw. Kapituła – poza modlitwą, rachunkiem sumienia, będziemy dzielić się we wspólnocie minionym dniem.

- Grupę tworzą kapucyni i saletyni. To przecież inne charyzmaty, duchowości…

- Fundamentem jest życie zakonne i formacja katechumenalna. Tym, co inspiruje różne charyzmaty, jest Ewangelia. To ona nas jednoczy.

- To będzie akcja powołaniowa, zachęta do wstąpienia do zakonu?

- Głównym celem nie jest robienie akcji powołaniowej. Naszą akcją jest świadectwo życia. Pan Jezus nie robił akcji powołaniowych. Mówił: Pójdź za mną. Jeśli chcesz. Innych pociągnął Jego sposób życia. Podobnie św. Franciszek z Asyżu – przyciągnął innych swoich życiem, sposobem realizowania Ewangelii. Chcemy zaprosić innych ludzi, by przez dwa tygodnie uczestniczyli z nami w klasztornym życiu. Chcemy dzielić się Ewangelią. Będziemy dzielić się duchowością franciszkańską. Na pielgrzymce jako wspólnota wszyscy będziemy podejmować decyzje, rozeznawać. Wszyscy będziemy odpowiedzialni za wspólnotę, którą będziemy.

- W jednym z wywiadów zapraszał brat inne zgromadzenia, by dołączyły do grupy „Klasztor w drodze”. Na razie są kapucyni, są saletyni…

- Cały czas zaproszone są inne zgromadzenia – żeńskie i męskie, które będą dzieliły się z ludźmi w czasie wędrówki doświadczeniem życia zakonnego. Różne zgromadzenia to bogactwo różnorodności. Wspólna jest Ewangelia. Szukamy tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Zakonny modlitewny rytm dnia często jest podobny.

- Do kiedy można się zgłaszać?

- Pielgrzymka ruszy 30 lipca. Zgłaszać się można do ostatniego dnia przed startem. Do tej pory zgłosiło się już ok. 20 osób – w różnym wieku, od młodzieży po osoby starsze. To mądrość Kościoła – łączyć sprawy pokoleniowe, by młodzi uczyli się od starszych, a starsi od młodszych czerpali entuzjazm. Nawzajem się uzupełniamy. Zapowiada się survival w drodze. Ale Duch Święty radzi sobie z różnymi narzędziami i świetnie odnajduje się w takich survivalach.

Anna Wysocka

Zapraszamy! ZGŁOSZENIA:

KAPUCYNI (o. Marcin Radomski) i SALETYNI (ks. Marcin Sitek) zapraszają do pielgrzymowania w grupie specjalnej w ramach Pielgrzymki Warmińskiej na Jasną Górę. 14 dniowy "Klasztor w drodze".

ODWAGI. ZAPRASZAMY (30.07 - 12.08.2014).

Osoby chętne mogą zgłaszać się do „Klasztoru w drodze” u kapucynów do brata Marcina Radomskiego w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Olsztynie, ul. Pana Tadeusza 16a, tel. 509 777 943 oraz u saletynów do. ks. Marcina Sitka w parafii pw. Matko Boskiej Saletyńskiej w Olsztynie, ul. Morska 29, tel. 89 535 44 10.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB