Piątek, 14 grudnia 2018

Wiara i rozum

2014-07-08 13:42:36 (ost. akt: 2014-07-08 14:34:44)

Podziel się:

Wiara to ciągłe poszukiwanie.

Wiara to ciągłe poszukiwanie.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Czy wiara wyklucza rozum? Zapraszamy do rozważenia niedzielnej Ewangelii.

EWANGELIA NA XIV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK A, Mt 11,25-30:

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko prze kazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźmijcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem łagodny i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”.WIARA I ROZUM


ks. Wojsław CzupryńskiJeszcze nie tak dawno próbowano przekonywać, że chrześcijańskiej wiary w Boga nie da się pogodzić z badaniami naukowymi i rozumem, że ateizm jest znakiem postępu, natomiast ludzie wierzący w Boga są ostoją fanatyzmu i zabobonu. A przecież jako ludzkość wielokrotnie przekonaliśmy się do czego prowadzi bezgraniczna wiara w możliwości ludzkiego umysłu. Komunizm, czystki etniczne, obozy koncentracyjne, kolektywizacja rolnictwa - to wszystko dokonywało się w imię postępu i naukowego światopoglądu.
Fred Hoyle – światowej sławy kosmolog, matematyk i astrofizyk teoretyczny stwierdził: „Wiara ateistów w to, że nie ma Boga, i w przypadkowe powstanie pierwszej żyjącej komórki, jest tak absurdalnie ślepa, jak wiara w to, że przejście tornada przez składowisko złomu spowoduje powstanie gotowego do lotu Boeinga”. Einstein mówił: „Fundamentem mojej wiary w Boga jest głębokie i wzruszające przekonanie o obecności najwyższej i racjonalnej Mocy, która się objawia we wszechświecie”.
Rozum i wiara nie tylko się sobie nie przeciwstawiają, ale nawet wzajemnie potrzebują. Warto od czasu do czasu zadać sobie pytanie: Ile poświęciłem czasu, ile przeczytałem książek i artykułów, aby swoją wiarę uczynić bardziej rozumną.

Ks. Wojsław Czupryński

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB