środa, 26 września 2018

Żniwo trwa - XVI niedziela zwykła

2014-07-21 16:15:30 (ost. akt: 2014-07-21 16:42:08)

Podziel się:

Autor zdjęcia: sxc.hu

W niedzielnej Ewangelii słyszeliśmy o pszenicy i chwastach. Co to znaczy? Zapraszamy do rozważenia.

EWANGELIA NA XVI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK A, Mt 13,24-43:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: "Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?" Odpowiedział im: "Nieprzyjazny człowiek to sprawił". Rzekli mu słudzy: "Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?" A on im odrzekł: "Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza”.
Nasza szansa


Ks. Grzegorz ZapotocznyDla wprawnego oka rolnika, działkowca, ogrodnika, przyrodnika lub dla kogoś, kto choć trochę zna się na przyrodzie, roślinach, nie stanowi większego problemu odróżnianie zbóż czy innych pożytecznych roślin od chwastów. W łanie dorodnej pszenicy lub żyta łatwo dostrzec wyróżniającą się wyglądem mietlicę. Na ogrodowej grządce między marchwią, pietruszką, selerem nietrudno zauważyć perz lub oset. Wygląd, to co jesteśmy w stanie dostrzec, w tym wypadku mówi nam wiele.

Inaczej jest jednak z nami. Człowieka bowiem nie da się, nie można oceniać, klasyfikować po wyglądzie, po tym, co widoczne dla oka. Można się bowiem bardzo pomylić. Można wydać o kimś złą, nieprawdziwą, krzywdzącą opinię. W historii nie jeden przecież łotr, nikczemnik, człowiek wydawałoby się do szpiku zły zostawał świętym, i nie jeden zapowiadający się na świętego, dobry, ułożony, grzeczny niemalże anioł gdzieś się w życiu gubił, błądził i stawał się łotrem. My ludzie możemy się zmieniać. Święty może stać się kanalią, a kanalia świętym. Dopóki żyjemy wszystko jest możliwe. Mamy wybór, którą obierzemy drogę. Rośliny wyboru nie mają. Kąkol pozostanie kąkolem, jęczmień jęczmieniem.
I właśnie na to chce dziś naszą uwagę zwrócić Chrystus. Na szansę, jaką każdy z nas od Boga otrzymuje. Każdy z nas bowiem ma jeszcze okazję by się nawrócić, by stawać się lepszym. I każdy z nas może jeszcze w życiu zbłądzić, wejść w większy grzech. Czas mamy do śmierci.

Pan Jezus, przypomina nam dziś również o tym, że nikogo za życia nie powinniśmy przesadnie chwalić i hołubić, ale też nikogo nie wolno nam za życia potępiać. Chrześcijanin to człowiek, który całą swoją ufność pokłada w Bogu, nie w ludziach. Możemy innych obserwować, naśladować ich dobre czyny, popełniane przez nich zło nazywać złem. Nikt z nas nie ma jednak prawa drugiego człowieka niszczyć ani też stawiać na miejscu Boga. Tylko On ma prawo oceniać i osądzać każdego człowieka. I każdy z nas otrzyma od Boga to, co na co sobie zasłużył. We właściwym czasie. A żniwo już trwa.

ks. Grzegorz Zapotoczny


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB