Sobota, 15 sierpnia 2020

Łamanie stereotypów i barier

2014-07-30 15:46:37 (ost. akt: 2014-07-30 16:01:07)

Podziel się:

Projekt "Razem ku przyszłości" ma burzyć bariery międzypokoleniowe

Projekt "Razem ku przyszłości" ma burzyć bariery międzypokoleniowe

Autor zdjęcia: Caritas Archidiecezji Warmińskiej

Młodsi uczą się od starszych i odwrotnie, razem przygotowując się do podjęcia wolontariatu. Niemożliwe? Projekt „Razem ku przyszłości” pokazuje, że dla kogoś, kto chce działać, nie ma żadnych barier. O projekcie opowiada Joanna Mackiewicz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

- Kto był pomysłodawcą projektu „Razem ku przyszłości”?


Pomysł projektu zrodził się w nas jakiś czas temu w kontekście uwag i problemów zgłaszanych nam przez wolontariuszy Caritas i ich opiekunów. Caritas jest organizacją funkcjonującą przede wszystkim dzięki wolontariuszom, w naszej archidiecezji mamy ich ponad 2000, są to osoby w każdym wieku. Szukaliśmy sposobu na zintegrowanie młodszych i starszych wolontariuszy, a także –pozyskanie nowych osób i profesjonalne przygotowanie ich do pracy z potrzebującymi. Dzięki środkom uzyskanym z MPiPS w ramach Rządowego Programu ASOS, udało nam się to marzenie spełnić. Realizacja tej inicjatywy jest wspólnym dziełem wielu ludzi – ja pisałam projekt, ktoś inny go teraz prowadzi, ktoś inny opiekuje się uczestnikami.

- Jaki cel ma ten projekt?


Głównym celem projektu jest aktywizacja osób starszych i integracja międzypokoleniowa. Według nas wolontariat jest doskonałą przestrzenią do osiągnięcia tych celów, dlatego w ciągu kilku najbliższych miesięcy będziemy przez warsztaty i pracę w małych w grupach szkolić wolontariuszy. Nie chcemy skupiać się tylko na pomocy osobom starszym czy młodszym. Chcemy z nimi współpracować i nauczyć ich współpracy, zaktywizować do działania w ich środowiskach lokalnych. Chodzi o to, by młodsi uczyli się od starszych i odwrotnie, by od siebie nawzajem czerpali, jednocześnie ucząc się profesjonalnego podejścia do wolontariatu – przez zajęcia z psychologii, socjologii, przez spotkania z pracownikiem socjalnym, prawnikiem. Zajęcia prowadzone będą w formie warsztatowej, a ćwiczeniowe grupy będą składały się z uczestników w różnym wieku, by uczyć ich wspólnego działania. Dzięki temu projektowi zarówno młodzi jak i starsi nauczą się, jak być wolontariuszami, jak profesjonalnie pomagać. Będą mogli działać w swoich społecznościach.

- Kiedy ruszył projekt?


- Zajęcia zaczęły się na przełomie maja i czerwca, będą trwały do końca roku. W czasie wakacji jest przerwa. Mamy 30 osób młodych w wieku 15-20 lat i 30 osób w wieku powyżej 60 lat, wielu z wyższym wykształceniem. Uczestnicy pochodzą z trzech miast –po 20 osób z Olsztyna, z Nidzicy i z Bartoszyc. Rekrutacja przebiegła bardzo sprawnie, projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Cieszymy się, że zgłosiły się nie tylko osoby współpracuje z nami wcześniej, ale także osoby nie zaangażowane wcześniej we współpracę z Caritas. Liczymy na to, że uda nam się zarazić ich ideą wolontariatu i już wkrótce będziemy wspólnie podejmować nowe, ciekawe inicjatywy.

AWŹródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB