Sobota, 11 lipca 2020

Pierwsze soboty u św. Anny

2014-08-11 09:22:58 (ost. akt: 2014-08-11 09:21:07)

Autor zdjęcia: swanna.olsztyn.pl

Podziel się:

Minęły dokładnie trzy lata odkąd wierni z parafii św. Anny w Olsztynie i innych kościołów naszego miasta i okolic, licznie gromadzą się w każdą I sobotę miesiąca na wspólnej modlitwie różańcowej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy osobiste i całego świata, uczestnicząc we Mszy Świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z modlitwą uwielbienia i uzdrowienia duszy i ciała.

Wiele osób systematycznie powraca do kościoła na Zielonej Górce, oczekując Bożej pomocy i znajdując ją we wspólnocie zjednoczonej duchem modlitwy.

Historia nabożeństwa I sobót miesiąca sięga 1917 roku i związana jest z objawieniami Matki Bożej w Fatimie. Najświętsza Maryja Panna poleciła, aby pierwsze soboty miesiąca były poświęcone Jej Niepokalanemu Sercu. Prosiła wtedy, aby przez 5 pierwszych sobót miesiąca przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, przyjąć Komunię Świętą wynagradzającą i odmówić jedną część Różańca połączoną z rozważaniami w intencji zadośćuczynienia za bluźnierstwa przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi. W naszej parafii wypełniamy to polecenie modląc się jednocześnie o uzdrowienie duszy i ciała z chorób fizycznych, psychicznych, moralnych i duchowych.

Pomysłodawcą i prowadzącym nabożeństwa jest sam Duch Święty, który posługuje się naszym ks. proboszczem, kan. dr. Tadeuszem Marcinkowskim. Przebieg nabożeństwa jest stały. Rozpoczynamy o godzinie 17.30 modlitwą różańcową. Po niej, jak często podkreśla nasz ksiądz proboszcz, następuje najważniejsza i najcenniejsza część modlitwy, czyli Msza Święta. To właśnie podczas niej Jezus Chrystus przychodzi do naszych serc z bogactwem swych łask, jednocząc się z nami poprzez Słowo, Ciało i Krew. Po Mszy adorujemy Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Przebieg adoracji eucharystycznej zmienia się w zależności od tego, czego oczekuje od nas Bóg. Jest jednak kilka stałych elementów: pieśń i modlitwy do Ducha Świętego, modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała oraz modlitwa o wyzwolenie od zła czyli egzorcyzm. W trakcie adoracji jest również miejsce na spontaniczną modlitwę uwielbienia, którą wyrażamy słowami i pieśniami. Koniec wieńczy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem udzielane indywidualnie, tak jak to jest praktykowane w Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes we Francji.

Najważniejsza: Eucharystia


Tak przeżywane i odprawiane nabożeństwa I sobót miesiąca są adresowane do wszystkich. Na każdym etapie naszego życia doświadczamy jakiegoś cierpienia, kryzysu, braku – czy to na tle zdrowotnym, zawodowym, czy egzystencjalnym. Te sytuacje zapraszają nas do poszukiwań… Czasami rozwiązanie znajduje się zupełnie niedaleko... bo w każdym kościele, podczas każdej Mszy Świętej, gdzie Boża łaska jest w stanie ogarnąć wszystkie "chore" obszary naszego życia, przynosząc uzdrowienie i pokój serca lub akceptację tego, co przeżywamy. Oczywiście jeśli tego pragniemy i jeśli o to prosimy. Nabożeństwo I sobót miesiąca w parafii św. Anny jest doświadczeniem Kościoła modlącego się, który jednomyślnie przyzywa pomocy naszego Boga, pokornie prosząc o nią, a jednocześnie z wiarą jej oczekując i dzięki Bożemu Miłosierdziu otrzymując ją.

Na stronie internetowej naszej parafii znajduje się zakładka, gdzie można przeczytać i przesłać świadectwa o doznanych łaskach w czasie modlitwy w kościele św. Anny. Otrzymaliśmy już kilka świadectw zarówno o uzdrowieniach fizycznych, jak i duchowych. Zdajemy sobie sprawę, że te drugie często najtrudniej wyrazić w słowach. Poza tym każdy, kto przyjeżdża do nas systematycznie nosi w swoim sercu i pamięci łaski, które na niego spłynęły podczas naszych nabożeństw. To zachęca do dalszego trwania na modlitwie i skłania do dzielenia się z innymi swoim doświadczeniem.

To również dla Ciebie!


Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych nabożeństwach I sobót miesiąca oraz w innych wydarzeniach w życiu naszej parafii. W najbliższym czasie, 24 sierpnia o godz. 11.30 spod kościoła św. Anny wyruszy doroczna III piesza pielgrzymka do naszej drugiej parafialnej świątyni pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nikielkowie, które nazywamy parafialną Jasną Górą. W duchu modlitwy różańcowej i pieśni religijnych przejdziemy… 4000 metrów, by o godzinie 13.00 uczestniczyć we Mszy Świętej z okazji odpustu ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, polecając nasze intencje Panu Bogu przez orędownictwo Królowej Polski. Serdecznie zapraszamy. Dzielmy się wiarą jak chlebem…

a.m.t.

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB