środa, 26 września 2018

Kościół zbudowany na skale

2014-08-24 09:12:41 (ost. akt: 2014-08-24 09:22:52)

Podziel się:

Autor zdjęcia: sxc.hu

"Tobie dam klucze królestwa niebieskiego" - usłyszał Szymon Piotr, gdy wyznał, że Jezus jest Mesjaszem. Co to znaczy dla nas? Kim dla mnie jest Jezus?

EWANGELIA NA XXI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK A, Mt 16,13-20:

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” A oni odpowiedzieli: „Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków”. Jezus zapytał ich: „A wy za kogo Mnie uważacie?” Odpowiedział Szymon Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Na to Jezus mu rzekł: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego. Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”. Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.WŁADZA KLUCZY


Ks. Krzysztof BumbulMinione tygodnie obfitują w nasze zatroskanie i modlitwę o pokój w Europie. Czytania liturgiczne ostatnich dwóch niedziel pokazały nam Jezusa, który najpierw ucisza burzę i podaje rękę tonącemu i wątpiącemu Piotrowi, a później rozmawia z kobietą kananejską, której wiarę poddaje ogromnej próbie. Czyni to w dość niewybredny, wręcz upokarzający ową kobietę sposób, zestawiając ją na równi ze zwierzętami. Ona, zamiast się obrazić, nie ustaje w swoim wołaniu. Jak pamiętamy, jej prośba zostaje wysłuchana, córka uzdrowiona, a ona słyszy od Jezusa słowa wielkiej pochwały. Temat zaufania Bogu łączy te wydarzenia. Po nich Jezus przeprowadza „badanie socjologiczne”. Stawia pytanie o to, co ludzie o Nim myślą. W jakich kategoriach społecznych i religijnych postrzegają Jego działalność. Apostołowie udzielają ciekawych, choć przewidywalnych odpowiedzi. Wielu dostrzega moc Jezusa, nie rozumiejąc jednak do końca sensu Jego misji. Jezus pyta Apostołów: „A wy, za kogo mnie uważacie?” Pyta swoich uczniów o to, co w ich sercach i umysłach dzieje się po kilku miesiącach „rekolekcji” przy Nim. W odpowiedzi słyszy pełne ufności wyznanie Piotra. Przekazuje mu klucze Kościoła i Królestwa Bożego łącząc zarazem te dwie instytucje: „cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie”.

Komentatorzy i egzegeci biblijni wskazują, że „władza kluczy”, to władza sprawowana w imieniu Chrystusa, to także duchowy autorytet, by przewodzić wspólnocie chrześcijan. Dziś ewangeliczne „klucze”, to nauczanie papieża wyrażone w encyklikach, adhortacjach, papieskich listach, głoszonych katechezach, słowach wypowiedzianych podczas pielgrzymek i spotkań z ludźmi na całym świecie. Wszystko po to, by w oparciu o słowo Boże wskazywać drogę wobec wyzwań zmieniającego się świata.
Kilka przykładów: Pismo Święte nie mówi, że jeśli mechanik samochodowy wstawi wadliwą i zużytą część to popełnia grzech, nie tylko oszukując klienta, ale w niektórych przypadkach narażając jego zdrowie i życie. Słowo Boże nie daje odpowiedzi w szczegółowych kwestiach medycznych takich, jak np. inżynieria genetyczna, a przecież wiemy, że niektóre jej działania mogą być zgubne dla ludzkości. Podobnie może być ze sprawami podatków i finansów, sprawiedliwości społecznej, relacji pracodawcy do pracownika, relacji człowieka do środowiska naturalnego, pokoju na świecie.

Ostatnio nawet niektórzy katolicy irytują się, że papież, biskupi, chrześcijańscy naukowcy, lekarze, a nawet wierzący publicyści za bardzo „wtrącają” się w sprawy dotyczące ludzkiej seksualności, płodności i kształtu rodziny. Wydaje się, że przychodzą czasy (a może już nadeszły) gdy wspólnota Kościoła posłuszna Duchowi Świętemu będzie stawała w obronie godności małżeństwa, rodziny, kobiety i mężczyzny.
Dziękujemy Ci Duchu Święty, za przekazaną św. Piotrowi i jego następcom władzę kluczy, za Twoje prowadzenie nas po zawiłych drogach współczesności.

ks. Krzysztof Bumbul

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB