Piątek, 15 listopada 2019

Posłani jak aniołowie do ludzi

2014-10-04 08:58:49 (ost. akt: 2014-10-04 09:14:56)

Podziel się:

Małgorzata Tuszyńska

Małgorzata Tuszyńska

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

- Aniołowie są wysłannikami Boga. Anioł ma inną naturę niż człowiek, ale człowiek też jest posłany do ludzi. Pan Bóg powołuje nas do życia i stawia w konkretnym środowisku – mówi Małgorzata Tuszyńska, organizatorka wernisażu „Aniołowie”, który odbędzie się 5 października w Olsztynie

- Kto był pomysłodawcą wernisażu „Aniołowie”?


- Pomysłodawcą wernisażu był ks. dr Zbigniew Czernik, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Olsztynie. W tej parafii spotyka się nasza grupa Poszukujących Artystów Niezależnych (w skrócie PAN). Ksiądz proboszcz jest współkoordynatorem grupy. Sam jest doktorem historii sztuki. Zaproponował nam uczczenie współpatronów parafii, czyli Archaniołów.

- W czasie wernisażu wystąpi grupa PAN oraz zaproszeni goście.


- Grupa PAN (Poszukujący Artyści Niezależni) zrzesza artystów z różnymi umiejętnościami, o różnym poziomie artystycznym. Nie dzieli ludzi pod względem stażu artystycznego. Jej opiekunem jest ks. mgr Piotr Nachiło. Ja jestem założycielką grupy, ale współzałożycielką jest Matka Boża, która się nami opiekuje. Artysta otrzymał talent od Boga i ma się nim dzielić. Niedawno wróciłam z rekolekcji dla artystów w Jarosławiu, gdzie zostało podkreślone zadanie prorockie, posłanie do ludzi. Dostaliśmy indywidualne błogosławieństwa dla artystów. Chcę należeć do Armii Bożych Artystów – nie żyć w grzechu ciężkim, oddawać się twórczej pracy, pełnić dzieła miłosierdzia i dzielić się miłością Boga. Wernisaż się w to wpisuje. Aniołowie są wysłannikami Boga. Anioł ma inną naturę niż człowiek, ale człowiek też jest posłany do ludzi. Pan Bóg powołuje nas do życia i stawia w konkretnym środowisku.

- Czyli tak jak aniołowie mamy być wysłannikami Boga?


- Tak. Jesteśmy osadzeni tu i teraz, posłani do konkretnych ludzi. To jest wpisane w całość Bożego planu. Aniołowie są posłani do ludzi, my też. Dla naszej ogromnej ochrony Bóg dał nam aniołów. Każdy z nas ma nawet kilku, którzy nas chronią. Są z nami zawsze. Chcą, by nasze życie było dobre i piękne. Troszczą się o swoich podopiecznych, czyli nas. Jesteśmy im powierzeni. W tym tygodniu obchodziliśmy święto Archaniołów. Archanioł Michał jest wzywany przy duchowych walkach, egzorcyzmach, jest przywódcą wojsk anielskich. Archanioł Gabriel jest zwiastunem Dobrej Nowiny, zmartwychwstania, miłosierdzia. Archanioł Rafał opiekuje się podróżnymi, ale też chorymi. 2 października obchodziliśmy też wspomnienie Aniołów Stróżów.

- Wernisaż będzie się odnosił tylko do Archaniołów, czyli do wszystkich aniołów?


Do wszystkich aniołów, chociaż Archaniołowie też zostaną przedstawieni, m.in. w poezji. Wernisaż będzie łączył kilka dziedzin sztuki – malarstwo, rysunek, haft artystyczny, decoupage. Będzie też poezja, muzyka, fotografia artystyczna. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 31 zaśpiewają i zaprezentują układ taneczny dotyczący aniołów. Poezja będzie nie tylko odczytana, ale też zaprezentowana w druku i szklanej oprawie. Wiersze ks. Twardowskiego odczyta aktor z Olsztyńskiego Teatru Lalek – p. Tomasz Czaplarski. Będą z nami także dwaj artyści z Krakowa z grupy Vera Icon.

- Opowiedz więcej o wernisażu.


- Ciekawe jest to, że wernisaż będzie łączył pokolenia i różną kondycję ludzką. Najmłodsi uczestnicy mają ok. 5 lat, najstarsi ponad 60 lat. Nie ma podziału na amatorów i profesjonalistów, co wynika też z założeń grupy PAN. Będą prace osób pełnosprawnych, ale też niepełnosprawnych, borykających się np. z niepełnosprawnością czy postępującą chorobą rąk, co dla artysty – plastyka czy malarza jest trudne. Prace tych, którym ciężko jest tworzyć ze względu na niepełnosprawność, uczą też pokory innych artystów. Bardzo ważne jest to, że wszystkie osoby pokazują swoje piękne wnętrza. Jedną z uczestniczek wernisażu będzie moja uczennica, gimnazjalistka, która zamiast oddawać się rozrywkom swoich rówieśników, jak pogoń za modą, imprezami, używkami – rozwija swoje zainteresowania, pasje, talenty. Chociaż dopiero dorasta, już dokonuje dojrzałych wyborów. W wernisaż są zaangażowane dzieci z przedszkola - to pokazuje, że warto wzmacniać talenty artystyczne. W tym wieku ujawniają się pierwsze talenty. Chcemy pokazać, że coś, co jest tzw. zajęciem dodatkowym, jak plastyka czy muzyka, może stać się pasją, może się z tego rozwinąć talent, jeśli będzie odpowiednio wzmacniany, wspierany. Ważne jest środowisko, w którym rozwija się mały artysta.

- Wstęp jest wolny?


- Tak, zapraszamy całe rodziny w niedzielę 5 października na godz. 15.00. do kościoła NMP Królowej Polski w Olsztynie (dawniej kościół garnizonowy). Niektóre prace będzie można zakupić.

Anna Wysocka


Małgorzata Tuszyńska – absolwentka pedagogiki społecznej z edukacją artystyczną (muzyka i plastyka) na Uniwersytecie Łódzkim, dekorator wnętrz, florystka, malarka, poetka. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci. Założycielka grupy Poszukujących Artystów Niezależnych.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB