środa, 26 września 2018

Męska wspólnota

2014-10-11 15:48:20 (ost. akt: 2014-10-12 10:47:56)

Podziel się:

Sebastian Powierża podczas Golgoty Młodych w 2013 roku

Sebastian Powierża podczas Golgoty Młodych w 2013 roku

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

- Kościół nie jest atrakcyjny dla mężczyzn, ale wiara i owszem. Wiara stawia nam wyzwania, wyzwania walki ze swoimi słabościami i złem tego świata – opowiada Sebastian Powierża, informatyk, jeden z założycieli „Męskiej wspólnoty” w Olsztynie

- Skąd pomysł na spotkania tylko dla mężczyzn? Jak to się zaczęło?


- Jeden z kolegów na spotkaniu mężczyzn św. Józefa zakupił książkę, która odpowiada na pytanie: Jak być katolickim mężczyzną we współczesnym świecie? Kolejnym krokiem była próba założenia wspólnoty przy parafii św. Mateusza w Olsztynie. Mimo usilnych chęci dopiero spotkania w klasztorze Kapucynów zebrały oczekiwaną liczbę chętnych.

- Od kiedy się spotykacie?


- Od około roku.

- Kto jest opiekunem wspólnoty?


- Opiekunem duchownym jest brat Łukasz Pyśk.

- Ilu członków obecnie liczy wspólnota?


- Zainteresowanych jest 28 mężczyzn. Średnio na spotkaniach jest ich ok. 10.

- Kościół może być "atrakcyjny" dla mężczyzn? Wspólnoty damsko-męskie są raczej zdominowane przez kobiety.


- Kościół nie jest atrakcyjny dla mężczyzn, ale wiara i owszem. Wiara stawia nam wyzwania, wyzwania walki ze swoimi słabościami i złem tego świata. To nie jest spływ z prądem rzeki, to jest codzienne zaparcie się samego siebie, to jest umiejętność filtrowania tego, co jest dla mnie dobre, a co jest dla mnie złe - nie przez pryzmat moich pragnień, emocji i potrzeb, a przez pryzmat miłości, wiary i nadziei. W Piśmie Świętym czytamy: „Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, a przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich" (Ef 6,12)

- Każda wspólnota ma swój styl spotkań - jedni wolą konferencje, inni samą modlitwę. Jak wyglądają spotkania waszej wspólnoty? Co jest dla nich charakterystyczne?- Każde spotkanie ma swój konkretny temat, do którego mamy odpowiednie fragmenty Pisma Świętego. Klasyczny schemat spotkania to: modlitwa, krótki wstęp do tematu, adoracja Najświętszego Sakramentu i podczas niej rozważanie fragmentu lub fragmentów Pisma Świętego, konferencja, dyskusja.

- Jakie macie plany jako wspólnota? Chcecie rozszerzyć ideę spotkań tylko dla mężczyzn?


- Planujemy: wyprawy(pielgrzymki), sobotnie spotkanie kulturalne, ewangelizacje, pomoc bezdomnym, ubogim i potrzebującym, organizować seanse filmowe o tematyce patriotycznej i religijnej, brać czynny udział w Marszu dla Życia i Rodziny i w Orszaku Trzech Króli.

- Co dają Tobie takie spotkania? Uważasz, że są potrzebne?


- Potrzebuję męskiego towarzystwa, z którym mogę porozmawiać o sprawach dotyczących codziennego życia w kontekście wiary. Spotkania umacniają mnie w wierze i uczą spoglądać na sprawy duchowe w szerszej perspektywie. Rady i doświadczenia innych pozwalają rozwijać męskie cechy i łatwiej radzić sobie z trudnościami. Kontrola nad poprawnością teologiczną wypowiadanych treści i staranne przygotowanie tematów przez brata Łukasza dają poczucie, że jesteśmy „w dobrych rękach".

- Mężczyźni chcą dzielić się ze sobą doświadczeniem wiary?


- Wszystko zależy od wieku, temperamentu, otwartości i chęci. Każdy z nas jest inny, każdy ma swoje doświadczenie wiary, każdy jest na innym etapie nawrócenia. Niektórzy przychodzą i jak przysłowiowa gąbka wciągają wszystko, co usłyszą nie wypowiadając ani słowa. Niektórzy dzielą się swoim doświadczeniem bez przerwy, aż do znudzenia (uśmiech).

- Jak zachęciłbyś innych mężczyzn, którzy zastanawiają się, czy warto przyjść?


- Bóg kocha Ciebie dzisiaj....Jeżeli tego nie doświadczasz....w sam raz pasujesz do nas!


Męska wspólnota zaprasza na spotkania w każdy wtorek o godz. 20.00. do salki przy kościele NMP Ostrobramskiej (kościół ojców kapucynów, ul. Pana Tadeusza).


Anna Wysocka

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB