środa, 26 września 2018

Program miłości

2014-11-26 09:48:38 (ost. akt: 2014-11-26 10:10:43)

Podziel się:

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

Autor zdjęcia: wikipedia.org/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported/Arkadiusz Zarzecki

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zwraca uwagę na chwałę Boga i na dostrzeganie Jego Oblicza w drugim człowieku. Czy jesteśmy gotowi, by wejść do królestwa przygotowanego nam przez Boga?

EWANGELIA NA NIEDZIELĘ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA, ROK A, Mt 25,31-46:

Jesus powiedział do swoich uczniów: «Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych ludzi od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”. Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? Spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?” A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”».

LICZY SIĘ KAŻDY DOBRY UCZYNEK


Ks. Krzysztof BumbulW poprzednią niedzielę słuchaliśmy nauki Jezusa o talentach, której przesłanie można określić krótko: „O potrzebie współpracy z łaską Bożą”. Bóg daje nam swoje błogosławieństwo i posyła nas w „daleką podróż”, czyli w życie. Miłość i jej codzienna realizacja, to po prostu pomnażanie talentów.
Słowa Ewangelii z ostatniej niedzieli: „Byłem głodny, a nakarmiliście Mnie, byłem chory, a odwiedziliście Mnie…” w Biblii Poznańskiej nazywa się „rozrachunkiem z miłości”. Myślę, że to jedna z piękniejszych przypowieści Jezusa, która nie potrzebuje szczególnej pomocy w interpretacji. Nawet uczeń szkoły podstawowej mógłby wytłumaczyć nam sens Bożego pouczenia. Jeśli występuje tu jakaś trudność, to jest nią wprowadzenie w życie tych słów.
W pierwszym czytaniu niedzielnej liturgii poucza nas prorok Ezechiel, że „sam Bóg będzie opiekował się swoimi owcami, że złych pasterzy ukarze i dobre owce sprowadzi ze wszystkich krajów”. Czytamy dalej: „Zbłąkanej będę szukał, tę, która się odłączy, zawrócę, chorą wzmocnię”, ale również: „Oto ja będę prowadził sąd między owcą, baranami i kozłami” (Ez, 34,13-18). W dzisiejszej Ewangelii spotykamy takie same określenia. Ci, którzy pełnią wolę Bożą nazwani są owcami, a ci, którzy żyli bez miłości określeni są jako kozły i są postawieni po lewej stronie Bożego majestatu. Sądem Bożym będą objęte wszystkie narody i wszyscy ludzie. Nie ma tam nawet mowy o przynależności do wyznania religijnego, ani jakichkolwiek innych duchowych organizacji. Jedno tylko stwierdzenie Jezusa staje się kluczowe: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, to dla Mnie uczyniliście”.

Dziękujemy Ci Panie Jezu, że swój program miłości przekazałeś nam w takiej przypowieści! W przypowieści, w której ma znaczenie każdy dobry uczynek, choćby ten najmniejszy. Tym bardziej jest to dla nas ważne w naszym codziennym doświadczeniu zmartwienia, nieporozumienia w rodzinie, rozłąki z najbliższymi, choroby, zmagania się ze słabościami, zabiegania o pracę… W tym wszystkim jako chrześcijanie ufamy, że każdy nasz czyn podjęty z miłości do drugiego człowieka będzie nagrodzony wieczną szczęśliwością.

Patrząc na moich Parafian, dziękuję za świadectwo ich zaangażowania w życie parafii i naszej lokalnej wspólnoty w Wójtowie.

ks. Krzysztof Bumbul


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB