Czwartek, 20 września 2018

Nie bój się! - IV niedziela adwentu

2014-12-22 10:38:09 (ost. akt: 2014-12-25 10:15:37)

Podziel się:

Maryja jest wzorem pokory i odwagi w zaufaniu Panu Bogu.

Maryja jest wzorem pokory i odwagi w zaufaniu Panu Bogu.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Ostatnia niedziela adwentu przypomina nam scenę Zwiastowania i zgodę Maryi na Boży scenariusz dla Jej życia.

EWANGELIA NA IV NIEDZIELĘ ADWENTU, ROK B, Łk 1,26-38:

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”. Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” Anioł Jej odpowiedział: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”. Na to rzekła Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” Wtedy odszedł od Niej anioł.
NIE BÓJ SIĘ! BÓG TRZYMA RĘKĘ NA PULSIE


Ks. prof. Marian Machinek MSFTrudno nazwać słowa Gabriela wyjaśnieniem. To, co ma się wydarzyć nadal pozostaje we mgle i tylko jedno jest dla Maryi jasne: nic już nie będzie takie, jak dotychczas. Także przyszłość zostanie całkowicie wywrócona do góry nogami. A mimo to odpowiedź anioła wystarcza Maryi do podjęcia decyzji. Ważniejsze od szczegółowych wyjaśnień, jakże ma się stać to, co zapowiada Boży wysłaniec, jest ta jego jasna deklaracja: Nie bój się! Bóg trzyma rękę na pulsie, Bóg kontroluje sytuację, nawet, gdy wydaje się ona totalnie pokręcona. Jego moc osłoni cię tak, że przejdziesz przez tę burzę i wszystkie kolejne, jakie pojawią się na twojej życiowej drodze. Zwiastowanie to w zasadzie wezwanie do zaufania, że Boży plan nie tylko nie zawiedzie, ale że jest najlepszym pomysłem na życie.

Na obrazach przedstawiających Zwiastowanie Maryja bywa ukazywana z księgą w rękach. To psałterz, który, czytany i rozważany codziennie, nauczył ją rozpoznawać Boże natchnienia i ufać im. Ta intuicja artystów różnych epok jest niewątpliwie bardzo trafna. Dla kogo modlitwa jest codzienną towarzyszką życia, ten będzie mógł zachować rozwagę i pokój ducha, gdy Bóg poderwie go do jakiejś szczególnej misji. Jestem służebnicą Boga, niech się więc stanie! Proste słowa, którym ludzkość zawdzięcza decydujący przełom. Dzięki gotowości Maryi w historię ludzkości wchodzi odwieczne Boże Słowo, które od tej pory pozostanie już z ludźmi na zawsze. I będzie Emmanuelem - Bogiem z nami.

ks. Marian Machinek MSF

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB