Wtorek, 29 września 2020

Orszak radości z narodzenia Boga

2015-01-05 10:14:29 (ost. akt: 2015-01-05 10:26:07)

Podziel się:

Olsztyński Orszak Trzech Króli w 2014 roku

Olsztyński Orszak Trzech Króli w 2014 roku

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

6 stycznia ulicami Olsztyna przejdzie drugi Olsztyński Orszak Trzech Króli. Orszak nawiązuje do bogatej tradycji jasełkowej. W Święto Objawienia Pańskiego Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 329 miejscowości w Polsce i 15 miast za granicą.

„Pokój- Radość – Rodzina”- tymi hasłami organizatorzy orszaku zapraszają do włączenia się do radosnego kolędowania. Orszak prowadzą Trzej Królowie, symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Afrykę i Azję. Królowie jadą w bogatych szatach i nakryciach głowy. Za nimi podążają dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im kapele, żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Baśń? To ulice Olsztyna 6 stycznia. Orszak ma przypominać o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników, głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus.

Magowie ze Wschodu


Dzień Objawienia Pańskiego, czyli Święto Epifanii (Zjawienia się Boga na ziemi), potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym. Należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii według św. Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się małemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.
Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym (tym, który przyjął ludzkie ciało). To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy. Herod, przyjmując Mędrców, dowiaduje się o celu ich podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą.
Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się tego dnia kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery C+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być mają być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: „Christus mansionem benedicat”. Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok.

Orszak jako przedstawienie o Bożym Narodzeniu


Święto Trzech Króli wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.

Skąd wyruszą Królowie?

Orszak azjatycki Melchiora – parafia św. Józefa, początek Msza święta o godz. 11.00.
Orszak europejski Baltazara – parafia NSPJ, początek Msza święta o godz. 12.00.
Orszak afrykański Kacpra – parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka, początek Msza święta o godz. 11.00.

Wspólne przejście Orszaku i spotkanie Trzech Króli – Plac Jana Pawła II, godz. 13:15. Punktem kulminacyjnym będzie pokłonienie się Świętej Rodzinie, złożenie darów dla Dzieciątka Jezus. Finał: Koncert kolęd na Placu Solidarności. Orszak Trzech Króli to także promocja rodzinnego kolędowania. W czasie Koncertu kolęd odbędzie się finał konkursu na „Najpiękniej przebraną rodzinę orszakową”, organizowanego przez Forum Prorodzinne

Patronat honorowy nad olsztyńskim Orszakiem objęli: Arcybiskupa Wojciecha Ziemby Metropolity Warmińskiego i Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

AWŹródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB