Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Nauczanie z mocą

2015-02-01 12:41:25 (ost. akt: 2015-02-01 12:48:01)

Podziel się:

Ewangelia jest Darem, którym mamy podzielić się z innymi ludźmi.

Ewangelia jest Darem, którym mamy podzielić się z innymi ludźmi.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Ewangelia na IV niedzielę zwykłą przypomina nam siłę głoszenia Słowa Bożego. Fragment rozważa ks. Piotr Sroga

EWANGELIA NA IV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK B, Mk 1,21-28:

W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.
Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży”. Lecz Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego”. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego. A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są mu posłuszne”. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.GŁOSIĆ Z MOCĄ?


Ks. Piotr SrogaGdyby się tak zapytać ludzi na ulicy: „Po co jest Kościół?” Pewnie odpowiedzi byłyby mniej więcej takie: „Żeby być dobrym, żeby nie grzeszyć, żeby się modlić, żeby pomagać innym”. Niedzielna Ewangelia daje odpowiedź na to fundamentalne pytanie. Wydarzenia w synagodze w Kafarnaum stanowią manifest programowy całej publicznej działalności Jezusa, a później całej misji Kościoła.
Jezus wchodzi do synagogi, by nauczać i demaskować złego ducha. Cała misja Jezusa to: głoszenie Słowa Bożego, wzywanie do nawrócenia, demaskowanie zła i walka z szatanem.
Jezu z pewnością nauczał mądrze, pięknie, obrazowo, używał figur retorycznych i głębokich metafor. Jednak Ewangeliści nic o tym nie mówią. Mówią jedynie to, że nauczał z mocą. „Ludzie zdumiewali się jego nauką. Uczył ich bowiem, jak ten, który ma władzę”.
Módlmy się za wszystkich, którzy głoszą słowo Boże, aby przemawiali pięknie, mądrze, obrazowo, ale aby przede wszystkim głosili Słowo Boże z mocą, dając świadectwo własnego życia i działania Boga.

ks. Piotr Sroga

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB