środa, 26 września 2018

SACRUM W MEDIACH: Komunikacja – Prowokacja – Profanacja

2015-03-02 11:20:04 (ost. akt: 2015-03-02 11:20:07)

Autor zdjęcia: freeimages.com

Podziel się:

Już 11 maja 2015 roku na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie odbędzie się konferencja "Sacrum w mediach: Komunikacja - Prowokacja - Profanacja".

Katedra Współczesnych Form Przekazu Wiary KUL
oraz
Katedra Teologii Moralnej i Etyki UWM w Olsztynie


serdecznie zapraszają
na konferencję naukową

SACRUM W MEDIACH
Komunikacja – Prowokacja – Profanacja


Media są największym komunikatorem współczesnego świata. Pomagają zrozumieć jego funkcjonowanie, logikę oraz rządzące nim prawa. Ich przekaz inspiruje i skłania do refleksji. Coraz częściej medialna treść dotyka najgłębszych pokładów ludzkiej egzystencji – sfery sacrum, w której człowiek doznaje zachwytu nad tajemnicą przekraczającą jego codzienne doświadczenia. Dla wielu osób, grup społecznych oraz religijnych stanowi ona świat niekwestionowanych wartości, którym należy się szacunek i afirmacja. Krytyka tego obszaru, poparta prawem wolności słowa, racjonalnymi argumentami bądź chęcią prowokacji, spotyka się z wachlarzem reakcji o szczególnie silnym, emocjonalnym zabarwieniu oraz nieprzewidywalnych konsekwencjach. Warto zatem zastanowić się nad rolą mediów w kontekście pluralistycznego podejścia do sfery sacrum. Czy istnieją granice prowokacji w przekazach medialnych? Czy ich celem jest rzeczywiste odarcie z irracjonalizmu towarzyszącego poznawaniu rzeczywistości transcendentnej? Czy profanacja obszaru sacrum wpisuje się w etos medialnych twórców? W jakim stopniu kształtują oni świadomość społeczeństwa opartą o świat wartości?

Zapraszamy medioznawców, kulturoznawców, religioznawców, teologów, przedstawicieli świata mediów oraz wszystkich zainteresowanych do wspólnego dyskursu naukowego nad szeroko pojętą problematyką sacrum we współczesnych mediach.

Zgłoszenia prosimy przesyłać wyłącznie drogą mailową do 31 marca 2015 r. na adres: sacrumwmediach@wp.pl zgodnie z załączonym formularzem. Konferencja posiada charakter nieodpłatny. Jej program wraz z informacjami organizacyjnymi zostanie przesłany w późniejszym terminie osobom, które wyrażą chęć uczestniczenia w tym wydarzeniu. Przewidujemy wydanie recenzowanej monografii, w której zostaną zamieszczone artykuły przygotowane przez uczestników konferencji.


W imieniu organizatorów konferencji
o. dr Mirosław Chmielewski
ks. dr Marek Jodkowski


Olsztyn, 11 maja 2015 r., Wydział Teologii, ul. Hozjusza 15, sala nr 2


Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB