Sobota, 15 sierpnia 2020

Misteria Męki Pańskiej w Olsztynie i w Ostródzie

2015-03-28 19:12:12 (ost. akt: 2015-03-28 20:18:13)

Podziel się:

Misterium w Ostródzie, 2014 rok.

Misterium w Ostródzie, 2014 rok.

Autor zdjęcia: Zdjęcie organizatorów

Przed nami Niedziela Męki Pańskiej, zwana Niedzielą Palmową. Tego dnia usłyszymy raz jeszcze, jak tłum, który najpierw witał Jezusa jak króla, potem skazał Go na śmierć. Informujemy o misteriach Męki Pańskiej, które przypomną nam te wydarzenia.

Męka i śmierć Jezusa, Jego ofiara za grzechy ludzi, były inspiracją dla sztuki już od pierwszych wieków po śmierci Jezusa. Sztuka pomagała dotrzeć do serca, działała na wyobraźnię, ułatwiała zrozumienie tego, co się dokonało na krzyżu. Misterium to wywodzące się ze średniowiecza widowisko teatralne oparte na dramacie religijnym, często zawierające w sobie treści religijno – dydaktyczne. Wystawiano w nich sceny z różnych fragmentów Biblii i żywotów świętych. Współcześnie najczęściej wystawiane są misteria wielkanocne: przedstawiające wjazd Jezusa do Jerozolimy, Jego mękę i śmierć na krzyżu oraz Zmartwychwstanie. Najpopularniejsze w Polsce misterium pasyjne (związane z męką i śmiercią Chrystusa) odbywa się od XVII w. w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zachęcamy do obejrzenia jednego z misteriów wystawianych w naszym regionie. Bliżej przybliżamy dwa misteria – wystawiany w Ostródzie i na olsztyńskich Nagórkach.

Misterium w Ostródzie


Zapraszamy 28 i 29 marca na misterium, które po raz czwarty przygotowują mieszkańcy Ostródy. Jak opowiada Ewa Szyłobryt, zaangażowana w organizację: „Celem tego przedsięwzięcia jest pomoc w duchowym przygotowaniu do świąt Wielkiej Nocy. Poprzez spektakl przedstawiający ostatnie dni i godziny Jezusa i Jego uczniów staramy się dotknąć największych tajemnic naszej wiary. Chcemy razem przeżyć i poczuć to, co działo się od Wieczernika przez śmierć na krzyżu aż do chwalebnego zmartwychwstania. W tym roku został zmieniony scenariusz. Będzie to „Pasja oczami Marii Magdaleny”, według scenariusza pani Anety Antosiak. W ten sposób opowiedziana historia Jezusa na pewno pozwoli wielu osobom utożsamić się z obserwatorką i uczestniczką tych wydarzeń oraz lepiej je zrozumieć. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy mają wątpliwości w wierze, szukają odpowiedzi na ważne życiowe pytania lub chcą dobrze przeżyć czas paschalny. W przedsięwzięcie zaangażowała się duża grupa ostródzian reprezentujących różne pokolenia - od przedszkolaków, po młodzież, dorosłych i dziadków. Są to osoby związane ze szkołą salezjańską, ostródzkimi parafiami i wspólnotami”.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Ostródy i okolic 28 marca 2015 o godz. 19:00 oraz 29 marca o godz. 15:00 do sali sportowej przy Liceum i Gimnazjum Salezjańskim w Ostródzie.

Misterium w Olsztynie na Nagórkach


Mieszkańcom Olsztyna proponujemy misterium, która po raz kolejny przygotowuje ks. Jarosław Dobrzeniecki razem z olsztyńską młodzieżą. W poprzednich latach misterium gromadziło nie tylko tłum widzów, ale również ok. 50 młodych aktorów – amatorów. Wydarzenia z Kalwarii będą połączone z problemami współczesnych chrześcijan. Jezus umarł także za nas. Ofiara Jezusa nie jest tylko wspomnieniem historycznym, odległym od naszego życia.

Zapraszamy na Misterium Męki Pańskiej przedstawiane przez młodzież. Przedstawienie odbędzie się w Niedzielę Palmową (29 marca 2015 roku ) o godz. 19.00. w par. Miłosierdzia Bożego na olsztyńskich Nagórkach. Tegoroczne Misterium nosi nazwę „Cena Miłości" i jest wyrazem łączności z chrześcijanami prześladowanymi za wiarę.
Warto się wybrać i zobaczyć.

AW

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB