środa, 26 września 2018

Taneczna radość ze zwycięstwa nad śmiercią!

2015-04-11 15:47:56 (ost. akt: 2015-04-11 15:55:00)

Podziel się:

Tancerze w 2013 roku.

Tancerze w 2013 roku.

Autor zdjęcia: Magdalena Sulwińska /archiwum organizatorów.

Zapraszamy na trzeci Taniec Wielkanocny w Olsztynie. W niedzielę 12 kwietnia 2015 roku o godz. 13:30. Stare Miasto pełne będzie radości chrześcijańskiej.

Trwa liturgiczny okres wielkanocny. Cały czas świętujemy zmartwychwstanie Jezusa. Bóg zwyciężył śmierć. Druga niedziela wielkanocna została ustanowiona Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Tego dnia już po raz trzeci olsztyńscy tancerze – amatorzy przygotowani przez Olsztyńską Grupą Wodzirejów, zachęcą nas swoim tańcem do wyrażenia radości.

Czym jest Taniec Wielkanocny?


Taniec Wielkanocny to uliczny taniec wykonywany w okresie Wielkanocy na całym świecie. Światowym liderem i pomysłodawcą Tańca Wielkanocnego jest protestancki Ruch UpToFaith. Pierwszy Taniec Wielkanocny odbył się w 2010 na ulicach Budapesztu. Rok później dołączyło ok. 50 dużych miast na całym świecie. Dołączyła także Polska: Tańczył m.in. Wrocław, Kraków, Opole, Poznań. W 2013 roku pierwszy raz zatańczył Olsztyn. Drugi Taniec Wielkanocny w Olsztynie odbył się w 2014 roku na Targu Rybnym w dzień kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. W tym roku 6 kwietnia tańczyły już Pabianice. 12 kwietnia do grona tańczących miast dołączy też Warszawa. W Polsce Taniec Wielkanocny organizowany jest obecnie w wielu miastach. Organizacji tego przedsięwzięcia podejmują katolicy lub protestanci, niekiedy ma on wymiar ekumeniczny. W Olsztynie organizacją Tańca Wielkanocnego zajmują się olsztyńscy wodzireje. W 2015 roku Olsztyn zatańczy po raz trzeci.

Dlaczego taniec?


Taniec pozwala pokazać na zewnętrz to, co przeżywamy. Jest manifestacją naszych emocji. Wyraża to, co trudno wypowiedzieć. Może być odzwierciedleniem tego, co w naszej duszy. Taniec może być modlitwą. W Starym Testamencie czytamy, że król Dawid tańczył przed Arką Przymierza. Czytamy też w Psalmie 149: „Niech imię Jego czczą tańcem, niech grają mu na bębnie i cytrze” (Ps 149,3). Chrześcijanin nie tylko może radować się ze zmartwychwstania Boga – ale nawet powinien. Zwycięstwo nad śmiercią to największe dokonanie. Bóg pokonał szatana i grzech. Taniec wykonywany publicznie jest świadectwem wobec innych - pokazuję, że cud, którego dokonał Bóg, jest dla mnie ważny. To świadectwo naszej wiary, a nie popis umiejętności tanecznych.
Chociaż tancerze wykonają określony układ taneczny, wszyscy zgromadzeni zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy. Nie bój się podejść.

Zapraszamy w niedzielę 12 kwietnia o godz. 13:30 na rynek Starego Miasta w Olsztynie. Nie może Ciebie zabraknąć. Nie bój się radości.

Szczegóły i filmy z poprzednich lat są dostępne na stronie internetowej
Tańca Wielkanocnego w Olsztynie

Anna Wysocka

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB