Wtorek, 20 października 2020

Sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej

2015-04-24 17:39:13 (ost. akt: 2015-04-27 12:11:13)   Artykuł sponsorowany

Podziel się:

To jedno z młodszych polskich Sanktuariów Matki Bożej w Polsce i zarazem jedno z najpiękniejszych. Poznajcie Sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie koło Starachowic.

Sanktuarium powstało w latach 70.- 80. ubiegłego stulecia. Zachęca swoją młodością oraz różnorodnością dzieł krzewiących miłość do Boga, Ojczyzny i człowieka w pierwszeństwie biednego, cierpiącego, niepełnosprawnego. Twórcą i budowniczym tego cudownego miejsca jest Ks. Infułat Czesław Wala — człowiek o wielkim sercu. Obecność Bolesnej Królowej Polski tulącej do piersi Orła Białego z wezwaniem „udziel pokoju dniom naszym” zaprasza każdego pielgrzyma szukającego pokoju w sercu, w rodzinie, społeczeństwie i na świecie. Aktu koronacji obrazu Matki Bożej koroną poświęconą przez Papieża Benedykta XVI dokonał 15 września 2007 roku Prymas Polski kard. Józef Glemp.

Miejsca modlitwy tonące w zieleni
Trudno wyliczyć wszystkie budowle, pomniki, figury i dzieła miłosierdzia tworzące całość Sanktuarium. W tym świętym miejscu zawsze panuje cisza i sprzyjający modlitwie nastrój. Miejsca modlitwy i pamięci toną w zieleni bujnej świętokrzyskiej przyrody. A wszystko mieści się na około siedmiu hektarach ziemi. Spośród ogromnej liczby obiektów o charakterze sakralnym bądź patriotycznym znajdujących się na terenie kałkowskiego sanktuarium na szczególną uwagę zasługuje „Panorama Męki Pańskiej” — udźwiękowione widowisko przedstawiające ostatnie dni z życia Chrystusa oraz „Panorama Świętokrzyska” — szopka historyczna przedstawiająca w skrócie dzieje tej ziemi i powstanie Sanktuarium.

Monumentalna stacja Drogi Krzyżowej
Na uwagę zasługuje również monumentalna, 33 metrowa XII stacja Drogi Krzyżowej — Golgota. Zbudowano ją z rodzimego czerwonego piaskowca. Kryje w sobie kilkadziesiąt oratoriów poświęconych Polakom, którzy oddali życie za wiarę, prawdę i Ojczyznę — od czasów powstania styczniowego po okres komunizmu oraz upamiętniających tragiczne wydarzenia z najnowszej historii Polski. Miejsca modlitwy i pamięci są nie tylko świadectwem martyrologii, ale także dumy, godności, niezłomności ducha narodu i drogowskazem dla kolejnych pokoleń. Z Golgoty w obrazie panoramicznym widzimy Kaplicę Św. Maksymiliana Kolbe, Oratorium Wdzięczności za dar życia, Domy Pielgrzyma, Wioskę Dzieci Niepełnosprawnych z Warsztatami Terapii Zajęciowej, Hospicjum, Kaplicę Św. O. Pio, Ośrodek Rehabilitacyjny z Zakładem Aktywności Zawodowej, Dom Ludzi Starszych, Eremy — Ośrodek Rekolekcyjno Wypoczynkowy, Muzeum „Ślady Przeszłości”. Dla dzieci dodatkową atrakcją jest minizoo.

Więcej o sanktuarium znajdziecie na stronie internetowej: kalkow.com.pl i pod numerem telefonu 41 2721888.

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony